Стаут

Модератор: Martin

Re: Стаут

Мнениеот 5th-hokage » 14 Мар 2016, 23:02

оо това е със сигурност - повече изпаряване по виско Р - но пък по хубава бира :)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Стаут

Мнениеот st_jivko » 15 Мар 2016, 10:04

Ето,че нещата си идват по местата.
Надявам се,че вече си разбрал отговорите на въпросите си.
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Стаут

Мнениеот karakondjul » 15 Мар 2016, 21:20

Съм, но напират нови :D

Два дни под ред имам 10P от първоначални 17P, което е много. За тези два дни няма никакъв признак на ферментация. Всичко е спокойно и на повърхноста и като се вгледаш в самата бира. Гадовете са на дъното. Някои хора твърдят, че при използването на S-33 са имали подобни проблеми и дори след 4 седмици екстракта не е падал.

Позачетох се тук-там и излязоха няколко възможни причинители на проблема.

1. Дрождите да не са подходящи за висок екстракт. Само, че в случая са S-33 и по спецификация са.
2. Количеството на дрождите е малко. За малко под 7л сложих 5.5г предварително хидратирани (15 мин посипани в стерилна вода 100мл, разбъркани след това още 15 мин докато стана кремоообразно и във ферментатора) това количество е добре мисля.
3. Имам много неферментируеми захари и просто дрождите са си свършили работата и не могат да ги изкльопат. Това е вариант защото още в началото вероятно изтървах температурата и може да съм унищожил бета амилазата (ЗА ПОСЛЕДЕН ПЪТ ПОЛЗВАМ ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР).

Като възможни решения на проблема са дадени:
1. "Събуждане" на дрождите чрез "завихряне" на бирата във ферментатора.
2. Добавяне на пивна мъст от друга варка.
3. Седиш и чакаш и квото стане накрая.

Като горните май не са приложими ако случая е неферментируеми захари.

Та някой има ли сходни преживявания с този тип дрожди и евентуалното разрешаване на проблема?
Последна промяна karakondjul на 15 Мар 2016, 23:49, променена общо 1 път
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Стаут

Мнениеот 5th-hokage » 15 Мар 2016, 21:40

Притеснява ме това с хидратирането на дрождите - само във вода ли ги държа 20-30 минути?
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Стаут

Мнениеот karakondjul » 15 Мар 2016, 21:47

Да, само във вода. Този път реших да не си правя експерименти и процедирах по начина по който производителя е указал ето тук - http://www.fermentis.com/wp-content/upl ... SFBS33.pdf

rehydration instructions
Sprinkle the yeast in minimum 10 times its weight of sterile water or wort at 27°C ± 3°C (80°F ± 6°F). Leave to rest 15 to 30 minutes.
Gently stir for 30 minutes, and pitch the resultant cream into the fermentation vessel.


Тук, във форума прочетох, че не е добра идея да се държат повече от 20-30 минути без захари понеже умират, но реших да спазя това, което производителя е дал като инструкция.
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Стаут

Мнениеот 5th-hokage » 15 Мар 2016, 22:29

Вероятно не в хидратирането е проблема - щом е имало ферментация значи че е имало живи дрожди, които са се размножили и са започнали да "кльопат" захарите. По вероятно е да нямаш ферментируеми захари или уреда, с който мериш да не е изправен. Лично аз меря с рефлектометър и коригирам по таблица - така е най точно.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Стаут

Мнениеот karakondjul » 15 Мар 2016, 22:44

Тъй като съм аджамия най-вероятно проблема не е в захаромера, а в мен. В момента не мога да го тествам, че е заврян във ферментатора, но като приключа с тази варка ще. И като цяло ако приемем, че тези стойности са верни и бутилирам след 4-5 дни ще получа бира с нискоалкохолен профил и сладка при това? :)
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Предишна

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron