Коледен стаут

Модератор: Martin

Коледен стаут

Мнениеот Mihail » 08 Фев 2016, 15:02

Здравейте колеги!
Преди 2 седмици бутилирах стаута, който сварих на бъдни вечер и искам да споделя рецептата :)

Малцове:
Pale malt 4,2 кг
Wheat malt 0,8 кг
Caramunich 3 0,7 кг
Carafa 2 0,5 кг
Roasted barley 0,3 кг

Хмел:
Magnum 40 g @60
Irish moss @10

Мая:
Nothingam ale - 11g със стартер.

Вода:
Чешмяна, Софийска (дехлорирана) - 19,5 л за озахаряване; 26 за промиване.
Майшуване - 66 градуса за час, 72 - 10 минути.
Варене - 70 минути. Начален екстракт - 13,5* Брикс. Горчивини - 47 IBU.
Ферментация на 20 градуса - 17 дена, 7 дни на 15 градуса. Привиден (краен) екстракт - 3,7* Брикс.
Студено отлежаване - 7 дни на 5 градуса.
Бутилиране с 5,5 грама захар на литър - 8 дни за газиране на 20 градуса.
Алкохол по обем - 5,3%
Следва отлежаване на 5-6 градуса до изчерпване на количествата :)
IMG_20160131_001337.jpg

Препечените нотки са уникални. Ненатрапчива горчивина. Много пивка и някак кремава до известна степен. За жалост при затопляне над 12-13 градуса има леки нотки на висши алкохоли, но ако се пие по-хладка от това всичко е 6 :)
Наздраве!
Mihail
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 26 Мар 2014, 16:15

Re: Коледен стаут

Мнениеот svetlo » 08 Фев 2016, 20:18

Страхотно изглежда, да си я пиете със здраве!
Обаче - много интересна схема на тия Нотингамски гадинки - седмица на 15 градуса, седмица - на 5 и седмица в бутилки на 20 - някъде чел ли си я, или от личен опит? И как протече по външни белези ферментацията? Интересно ми е, защото аз съм им голям фен, но при мен много трудно се възбуждат пак за бутилковата доферментация..
svetlo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 12 Сеп 2015, 18:30

Re: Коледен стаут

Мнениеот Mihail » 08 Фев 2016, 20:42

При мен за "опит" не може да се говори за сега, защото това ми беше третата бира, която съм правил.Схемата е силно импровизирана. Първите 3 дена имаше доста голяма активност на дрождите и клапана гърмеше на макс. Реално до към 5-тия ден бирата беше стигнала крайният екстракт.
След основната ферментация реших да смъкна бирата в мазето на 15 градуса, за да забавя метаболизма на маята, но все пак да има някаква малка активност, в случай, че и се хапват още захари :D
5-те градуса в другото ми мазе са опит за формиране на "студена утайка", въпреки, че тази температура е много далеч от целта. Не, че колоидната стабилност ми е проблем, но така или иначе студеното отлежаване прави по-закръглен профил на бирата (мое виждане след ОГРОМЕН опит :D )
Очаквах някакви проблеми за съживяването на дрождите, но за моя изненада такъв нямаше. За 1 седмица бутилкова доферментация на 20 градуса се получи страхотна газировка, без да съм добавял никакви допълнителни дрожди при затварянето.
Предполагам е възможно по-плавното сваляне на температурата да е помогнало за жизнеността им.
Mihail
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 26 Мар 2014, 16:15

Re: Коледен стаут

Мнениеот asenr » 09 Фев 2016, 02:52

От тази опитах в събота, нали? Потвърждавам, наистина много пивка :obscene-drinkingcheers:
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Коледен стаут

Мнениеот svetlo » 09 Фев 2016, 11:34

Странно, аз имам един такъв случай - след 5 дни ферментация декантирах в друг съд и заминах за 5 дни в командировка. През това време жената решила да замине за 3 дни на село, изключила всичко в къщи и като се прибрахме, температурата на бирата беше 7 градуса. Стоплих я и бутилирах, но й трябваха 20-на дни за да се газира. Мислех си, че Нотингамките много трудно се събуждат, но може от друго нещо да е било..
svetlo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 12 Сеп 2015, 18:30

Re: Коледен стаут

Мнениеот Mihail » 09 Фев 2016, 13:07

Да, Асене, това е бирата :)
Относно дрождите виждам друг момент- аз не съм я декантирал бирата. Тоест цялата ферментация си протече в един и същи съд до момента на бутилиране. Възможно е това да е разковничето.
Доста време обмислях и аз след основната ферментация да преместя в друг съд, но на края реших да го карам мързеливата. За мое щастие вкусове на аутолиза няма.
Mihail
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 26 Мар 2014, 16:15


Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта