Подготовка за първа бира

Модератор: Martin

Подготовка за първа бира

Мнениеот asenr » 06 Яну 2016, 18:48

Привет на всички :) Досега само четох, но идва време и за моята първа варка. Първо обаче искам да преговоря заедно с вас процеса, защото няма да има човек с опит до мен и не ми се ще да оплескам нещата заради някоя дреболия, която съм пропуснал. Целта ми е да съм сигурен, че имам всичко нужно под ръка и няма да ми се наложи по средата на варката да тичам до магазина или да импровизирам с подръчни средства :) Някъде ако изникнат въпросчета, ще ги оцветя в червено, да се забелязват по-лесно.

Стъпка 1. Хигиена.

Като за начало трябва да измия всичко. За целта ще ми трябват сода каустик за старите засъхнали остатъци по стъкларията и веро или FC-21 разтвор 1:1000 за по-незамърсените съдове и прибори. Където е нужна само дезинфекция, ще ползвам Окорон-12 разтвор 1:1000.

Стъпка 2. Мелене на малца.

Поръчах си го смелен, така че тази стъпка я пропускам :)

Стъпка 3. Озахаряване на малца.

Ще започна с варка 15 литра по рецептата на Виктор за първа бира, като намаля количеството наполовина. За тази стъпка ще ми трябват малц - 2 кг, вода - 6 литра, съд, термометър и захаромер. Български малц нямаше (както е по рецептата :) ), затова взех пейл ейл малц на Вайерман. Вода мисля да взема "Девин изворна" или каквато друга трапезна нискоминерална има в магазина. Съд взех 30 литра казан от неръждавейка.

Загрявам водата до 35-40 градуса, добавям малца и задържам на тази температура 15-20 минути. Малца директно във водата ли го сипвам или в торба? Бях гледал в една тема, че mayosha го слага в "торба за промиване – ръчно сделана от памучна тениска". Торбата за гравитачно прецеждане за това ли служи?

След това вдигам температурата до 50-53 градуса и задържам 20 минути. После вдигам до 67 градуса и задържам 45 минути с разлика от не повече от 1-2 градуса. И накрая загрявам до 72 градуса и задържам 15 минути. Следва йодна проба. Ако йодът си промени цвета, да задържа ли още на 72 градуса и до кога, или да продължавам?

Загрявам до 78 градуса, като малко преди това съм сложил и водата за промиването да се топли, също на 78 градуса. За целта ще ми трябва още 8 литра от същата вода и втори съд. Вторият съд ми е 15 литров казан пак от неръждавейка.

Меря захарността, трябва да е от порядъка на 18-20%. А как точно се мери? Някъде видях, че измерванията се правят при температура 20 градуса, защото за толкова са калибрирани уредите. Трябва ли да темперирам пробата на 20 градуса преди измерването или меря на колкото е и внасям корекциии за 20 градуса?

Стъпка 4. Прецеждане и промиване на пивната мъст.

Необходими уреди и материали: лаутертюн и някакво канче за пресипване.

Според инструкциите от темата за първата бира:

В отделен съд с двойно дъно и канелка (лаутертюн) - ако не можеш да си го направиш - продава се за 15-20лв. Гледа се леглото с малцовите трици да не остава сухо и се долива периодично по един два литра вода с темп. 78 гр. (надвишиш ли я - прецеждането става прекалено бавно , ако ли пък е под 50-60 гр. има опасност да се екстрахират горчиви танини от люспите на малца) Като за първи опит те съветвам да го караш на максимална скорост без да се замисляш за това колко е бистра течността -нека е мътна,но да не изстива.

Това е най-досадната част. Можеш да си спестиш време като не чакаш докрай, а започнеш да подгряваш още на 50-60 % ОТ крайното количество прецедена течност, за което ти трябва още един съд за събиране. По време на завирането ще доливаш главния съд.

Това обяснение обаче не ми е много ясно. Трябва да изсипя всичката пивна мъст заедно с триците от големия казан в лаутертюна, да отворя канелката, и докато течността се връща в големия казан, да доливам топла вода от малкия, докато всичко изтече в големия, а триците останат в лаутертюна, така ли? Или ако съм използвал торба, лаутертюн не ми трябва? Звучи ми като това да са два различни начина за едно и също нещо, ама да питам :)

След прецеждането меря захарността и си я записвам. На този етап се очаква да е около 10-11%.

Стъпка 5. Варене на пивната мъст и охмеляване.

Слагам казана на котлона да заври и го оставям да ври без капак общо час и половина. В началото на вренето (10 мин. след завиране) се слага главната порция хмел за горчивината. За първи опит приемам грубо грам на литър при 10% алфа киселини - за Халертау нека е 1.5 гр. на литър, защото той е със 7% алфа киселини. Хубаво, ама аз си падам по по-горчивата бира и взех Херкулес със 17% алфа киселини и мисля да сложа 10-12 грама да видим какво ще стане :) Надявам се, това не е проблем. В края на вренето се слага ароматичната порция хмел - за първата варка може да сложа 5 грама, ама може и да го пропусна.

Стъпка 6. Охлаждане на водна баня или с чилър (серпентина) до 20 градуса.

Серпентина нямам, но навън има сняг и мисля да изкарам казана и да натрупам сняг около него. Ако снегът се стопи до тогава, ще опитам варианта с лед. А за в бъдеще ще майсторя чилър, ама това като му дойде времето.

Меря пак захарността и си я записвам. Това ще ми е началната плътност, очаква се да е между 11,5 и 13%.

Стъпка 7. Финално прецеждане през тензух и зареждане на ферментатора.

За тази стъпка ще ми трябват маркуч, тензух, ферментатор, тапа и воден клапан. За ферментатор си намерих една жълта стъклена дамаджана 25 литра с кош. Тензух, тапа и воден клапан също имам, само остана да видя какви маркучи има по магазините.

Тук е времето да се подготвят дрождите, 5 грама и половина Нотингам в моя случай. Сипват се в чаша с 50-60 мл. вода с температура около 25-30 градуса. Там престояват не повече от 20 минути, за да не умрат от глад.

След това внимателно прехвърлям мъстта през марля към ферментатора, като се старая утайките да си останат в казана. Аерирам обилно чрез раздрусване, добавям дрождите и затварям с водния клапан. Оставям ферментатора на стайна температура да си ферментира, събирам всичко останало, измивам го добре и го прибирам.

Стъпка 8. Главна ферментация.

След 8-12 часа водния клапан започва да бълбука, на 24-тия час вече ферментацията е в силата си, на 48-я час започва да затихва, а на 72-ия едва се забелязва нещо. Изчаквам да мине седмица.

Стъпка 9. Бутилиране

Мия и стерилизирам бутилките, капачките и маркуча. Нареждам бутилките да се отцеждат. Меря захарността, т.е. крайната плътност, и пиша в дневника. Разтварям около 100 грама захар във вода. По рецепта е 1%, ама аз не обичам бирата да ми е много газирана, затова ще намаля малко захарта, пък с времето ще си намеря моята мярка. Сипвам захарта за газировка във ферментатора, разбърквам и разливам по бутилките, като всяка бутилка се затваря веднага след като се напълни.

Вече мога да сметна приблизително алкохола по формулката:
Алкохол в обемни проценти = (начален екстракт в гр. Плато - краен екстракт в гр. Плато) * 0.52
Към изчисленото по-горе добавям и около 0.25% още заради допълнителната захар по време на бутилковата газировка. Ама къде точно се добавят тези 0.25% - в скобите или в края на формулката? Като се замисля, трябва да са вътре в скобите, а коефициентът 0.52 показва КПД-то на дрождите в преобразуването на захарите в алкохол :)

Стъпка 10. Отлежаване.

Държа бутилките на стайна температура една седмица да се газират, след това една-две седмици в мазето на студено, и следва - дегустация.


И накрая ще обобщя какво оборудване имам:

Книжлето Домашна бира ? - Това е лесно !
Дневник на варките
ФИНК ОКОРОН 12
ФИНК FC 21
Сода каустик на люспи
Ръкавици
Казан неръждавейка 30 литра
Казан неръждавейка 15 литра
Стъклена мерителна каничка 1 литър
Стъклена мерителна чашка 150 милилитра
Решетъчна лъжица
Електронен термометър за храни от -50 до 300 градуса
Хидрометър (захаромер) - български по Брикс 0-30%
Лаутертюн тип "съд в съд" с канелка и доп.диск
Торба за гравитачно прецеждане 10л.
Охлаждаща серпентина - това още е в проект...
Маркуч, може и с кранче
тензух
Йодна тинктура
Капкомер
Стъклена дамаджана 25 литра
Коркова тапа
Воден клапан S-образен
Бутилки - до момента около 2 каси и се увеличават всеки ден :)
Четка за почистване на бутилки
Капачки нови 26мм за бирени бутилки 100бр.
Затварачка за бирени бутилки "Емили"

Някъде нещо да пропускам или да греша?

:text-thankyoublue:
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот st_jivko » 06 Яну 2016, 19:33

Здравей.И Ч.Н.Г.
Прочети,моля те още веднъж раздела за наченаещи.
Както и раздела "Ейлове".Там са отговорите на всичките ти въпроси.
Набързо само ще ти кажа:
1.рН на "Девин" е много висок,затова ще трябва да подкиселиш меиша
с млечна киселина или кисел малц.
2.Тензух ти трябва евентуално при промиването,а не за пивната мъст.
Там се използва торбата за прецеждане.
3.Мериш всичко при 20 гр.
4.И аз съм фен на горчивата бира-мисля,че със 17% алфа ще са ти необходими 1 грам хмел на литър мъст.
Ароматичен-2 гр.
5.С толкова малц ще излезе 9-10 л.мъст с плато 12.По-добре си направи с 4 кг. малц.
6.За газиране-5гр. захар на литър.При тебе-около 45-50 гр.
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот cervesa » 06 Яну 2016, 20:11

@asenr:Добре си дошъл в редиците на домоварите.
Написал си цяла книга за първа варка и то, с възможност да сгрешиш на 1000 места!
Просто накисни малца във вода със темп.70*С изчакай 40 мин,направи йодна проба и ако е ОК,точи и промивай!Ако ,не -чакаш още 20мин. После точиш ,промиваш,вариш, охлаждаш, заквасваш и чакаш да избълбука една седмица.

Не напразно книжката се казва "Домашна бира?Това е лесно"
Ако ти се разкарва до "Ромбус"- домашната ми пивоварна си "ВЕЛКОМ" да ти покажа на практика.
Можеш да потърсиш и някой от софийските домовари ,да погледаш веднъж.
Иначе телефона ми е 0893624444.Питай за всичко!и не се плаши-10 лв се прежалват!
Успех и Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот asenr » 06 Яну 2016, 21:32

Благодаря за бързите отговори. Раздела за начинаещи съм го чел доста, ама "Ейлове" съм го пропуснал. Наистина повечето отговори ги намерих. Сигурен бях, че са тук някъде, ама... :oops: И наистина май по-добре да започна направо с 4 кг малц и да не се вманиачавам по детайлите още от първия път. А за водата ще чета в магазина какво пише по етикетите. В събота следобед ще разберете какви съм ги забъркал :mrgreen: Наздраве засега с един Шоферхофер от магазина :obscene-drinkingcheers:
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот 5th-hokage » 06 Яну 2016, 23:32

Здравей и от мен - виждам че си от София а в момента софииската чешмяна вода е идеална :) премахваш само временната твърдост (махаш и хлора) и си готов - даже като за начало може направо от чешмата без преваряване а само да престои няколко часа водата.
Съвет: тензух за майшуването ако ти е силен котлона за да не загори (или торбата от тениска на майоша). За водата за промиване незнам как ще я подгряваш но не е лошо да се сдобиеш с нагреватели 1KW и 2KW. кухненските печки са слаби и не успяват да заврът бурно 15-20 литра течност и затова използваш 1KW допълнителна мощмост. Аз лично топля водата за промиване с 2KW нагревател в пласмасоа кофа :) Разбира се ако използваш газов котлон нямаш нужда от нагреватели.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот Foreigner » 07 Яну 2016, 01:21

Привет и добре дошъл, колега!

За стъпка 3 - мериш смело захарността и температурата, след което коригираш тук:

http://www.brewersfriend.com/hydrometer-temp/

За стъпка 6 - бързото охлаждане е важно, та е добре да помислиш за серпентина - ето магазин с добри цени

http://eurocom2000.net/

до басейна Диана е, купуваш мека тръба фи 10 5-6 метра, навиваш според диаметъра на съда за варене, добавяш меки връзки за бойлер и си готов.

В магазина на Виктор в момента също има готов вариант:

http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... ucts_id=79

За стъпка 1 - преди година купих половин литър от това

http://iod-bg.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0 ... 82-%D0%B2/

първо мия с обикновен препарат за чинии, после дезинфекцирам с йодафор, плакна и действам. След 17-18 варки още имам малко от препарата. Вярно е, че през есента правих предимно вино и ракия, но Софийският клуб на домашните пивовари е пълен с широки души и ме амнистираха - ще се убедиш, че са строги, но справедливи, като дойдеш на следващата сбирка.

За стъпка Х - да си свариш любимата бира вкъщи - безценно!

Успех и до скоро! 8-)
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот victoryvt » 07 Яну 2016, 09:55

Един мой познат зевзек често казваше "Защо да е просто като може да е сложно."
Та чак се чудя колко неясноти може да има в една варка :)
С немския малц няма нужда от много температурни паузи. Това с накисването на 38-40 гр. и преминаването през 50 и 65 и т.н. е писано за българския малц, който е с по-слабо модифициране.
Та - ето какво ще направиш (ако питаш мен) :
1. Стопляш 6л. вода на 71-72гр. в тенджерата за озахаряването.
2. Сипваш малца с добро разбъркване да няма бучки.
3. След като се хомогенизира сместа - мериш температурата и я фиксираш на 65гр. (дозагряваш ако трябва, ако е малко над 65 не правиш нищо)
4. Поддържаш 65гр. поне 30-45мин.
5. Загряваш до 72 с добро разбъркване, чакаш малко 5-10 мин. , правиш йодна проба и ако е добра вдигаш до 78 , ако не е - чакаш докато стане добра. Ако ли пък все пак не стане, продължаваш все едно е добра :)
6. 2кг. малц може лесно да прецедиш в един голям гевгир (ако не намериш в дома.потреби - в ел.магазина има два вида) другия вариант е да си направиш съд за прецеждане или да си го купиш.
ТОРБАТА ЗА ГРАВИТАЧНО ПРЕЦЕЖДАНЕ Е ЗА СЛЕД ВАРКАТА ДА СЕ ЦЕДЯТ ГОРЕЩИТЕ УТАЙКИ и не е за прецеждане и промиване на триците !
Ако толкова ти се занимава с тениски и тензух - действай, но имай пред вид че ще чакаш по-дълго време за промиването.
Водата за промиване не се влива цялата наведнъж , а се полива отгоре по малко докато премине през триците да обере екстракта от тях.
(Всъщност - американските домовари имат и такъв подход - да влеят цялата вода и след кратко изчакване точат каквото пусне - т.н. батч спардж - но аз не ти го препоръчвам)
Захаромер по време на озахаряването не ти трябва. Трябва ти преди и след варенето, за да си провериш захарността (екстракта) , както и за установяване на края на ферментацията.
Вренето трябва да е силно и да е поне един час, на първо време за охлаждане може да ползваш студеното време сега, както и водна баня (запушваш си мивката, слагаш вътре тенджерата с варката покрита с капака и пускаш студена вода докато започне да излиза през преливника, завърташ водата около тенджерата за по-добър топлообмен и чакаш ...)
Въпросите за след ферментацията ще ги мислиш като им дойде времето.
И да, не е лошо да отидеш на гости на някой домовар в София, защото както е казано - око да види, ръка да пипне :)
Но нас питаш ли ни как сме започнали когато не е имало от кого да "препишем" ?
Че и малц сме си правили от ечемик ...
Наздраве и успех.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот asenr » 07 Яну 2016, 19:49

Благодаря за топлото посрещане и за съветите. Вече чувствам, как ми олеква работата по варенето :) А какво ще рече:
5th-hokage написа:чешмяна вода е идеална :) премахваш само временната твърдост (махаш и хлора)

Ако я оставя да престои няколко часа, достатъчно ли е? Така правех едно време с водата за аквариума, предполагам, че и за бирата става. Котлонът ми е 2,2kW, ще видим как ще се справи, но ако се наложи, имам и голям бързовар под ръка. А тръбата за серпентината ще я взема от някой люлински магазин, че басейна Диана ми е много далече...
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот 5th-hokage » 07 Яну 2016, 20:43

Ще рече че аз например не я преварявам водата - сипвам я един ден по рано и хлора се изпарява а ако има твърди частици те падат на дъното на съдовете където съм я сипал. После като я замеря е около 7,2 -7,3 PH, което за начало е добре - по време на майшуването е в границите на допустимото 5.3 - 5.4 без обработка. Има градове, в които чешмяната вода е с над 8 PH и там е задължително обработката на водата.
Моя съвет е да даваш смело от чешмата и да не му мислиш много - по нататък ако се стремиш към точно определени параметри (за да наподобиш дадена бира) можеш да помислиш за обработка на водата.
Не планирам скоро варка (тази седмица имам предвид, най рано на 24.01 го мисля) иначе бих те поканил да гледаш.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Подготовка за първа бира

Мнениеот asenr » 07 Яну 2016, 23:54

Ясно, мерси :obscene-drinkingcheers:
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Следваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта