Опит/Варка №4 Brown Porter

Модератор: Martin

Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот emicha » 08 Дек 2015, 23:39

Здравейте!

Днес варих за 4-ти път. Този път целта беше конкретен стил бира - Brown Porter, до колко ще се получи - ще видим... :)

Малц:

2кг PaleAle (80%)
0,4кг CaraMunich Type II (16%)
0,1кг Carafa Type II (4%)

За този стил базовия светъл мацл по-скоро трябва да е по-малко %, но според New Recipe Builder на brewersfriend.com резултатът попада в рамките на стила...

Еднотемпературно озахаряване на 67 градуса за 60 минути.
75 градуса 10 минути.
Промиване с вода на 75 градуса.

Този път за промиване и прецеждане използвах лаутертун-а от магазина. В сравнение с използване на тензух - блага работа. Освен това се филтрира много по-добре. Само малко ме притеснява контакта на горещ майш с пластмаса - за в бъдеще трябва да си направя иноксов казан с двойно дъно и канелка...

Варене 80 минути.
10г Challenger за 60 минути (17.94 IBU)
10г Challenger за 15 минути (8.9 IBU) + Ирландски мъх
10г Challenger за 2 минути (1.52 IBU)

OG измерих 11.5 P / 1.046 SG
Очавано към 28 IBU

Отделих 1л сладка бирена мъст (и я сложих във фризера) за газировка.

Със загуби и др. към ферментатора отидоха около 11литра. Тъй като нямам толкова голям съд, използвам 2. Реших единия да е с дрожди Safale S04, а другия с Нотингам (за експеримент, каква ще е раликата). Направих стартер и двата пъти.

Изглежда ето така, преди добавяне на дрождите.

Изображение
emicha
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 22 Окт 2015, 14:02

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот martinmgm » 09 Дек 2015, 11:16

Привет,

Нещо не ми изглежда да си аерирал тубите. Добре е преди да сложиш дрождите яко да ги раздрусаш за да влезе въздух в мъстта.

Не съм правил портър, но като съм лгедал рецепти, го правят с препечен ечемик (Roasted Barley). Аз също съм се замислил за подобна рецепта но с Караарома. Предпочитам повече карамел отколкото кафе.
Другото което е важно за стила според мен е че се слага само хмел за горчивина и то не много.
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот emicha » 09 Дек 2015, 14:23

Здравей!
Да, така е - снимката е от преди добавянето на дрождите и бирената мъст не е аерирана.
По-късно, преди доабвяне на дрождите, аерирах - раздрусвайки енергично... :) след това също раздрусах, за да се смеси стартера с бирената мъст.

Ето тук има описание на стил Brown Porter:
http://www.bjcp.org/2008styles/style12.php

Vital Statistics: OG: 1.040 – 1.052
IBUs: 18 – 35 FG: 1.008 – 1.014
SRM: 20 – 30 ABV: 4 – 5.4%

При мен:

OG: 1.046 (11.5 P)
IBU: 28 (очаквано)
SRM: 20-21 (по груби сметки, според количества и типове малц... количество за варене и крайно количество)
ABV: 4.4 - 4.8% (предполагаемо)

Изглежда като да се вписва в стила.

Колкото до малца - Carafa Type II мисля е доста изпечен ечемик, в случая Type II е без люспа.
Би било интересно да се експериментира и с различни количества или с добавяне и на 4-ти вид малц. Все още чета по въпроса и се уча, това е само първи опит... :)

Опитах от сладката бирена мъст - долавя се вкус на карамел (от CaraMunich малца) и кафе/-никаво-изпечен вкус (Carafa). По-нататък повече инфо за качествата на тестовата ми варка :)
emicha
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 22 Окт 2015, 14:02

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот Martin » 09 Дек 2015, 15:34

Да вписва се, но по прицип за Портър се ползва само хмел за горчивина, на 60-30мин. Гледам слагал си и накрая за аромат, а при портъра трябва да е силно малцов/карамелен/препечен аромат и вкус.
"English hop aroma moderate to none"
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот emicha » 09 Дек 2015, 16:19

Ще имам едно на ум за количествата ароматна порция хмел за следващия път - по-малко или без.
emicha
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 22 Окт 2015, 14:02

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот ВескоВарна » 18 Мар 2016, 11:07

Привет! Емич, дай отзиви за крайния резултат. Получи ли се, какви корекции предвиждаш за следващия път? Поздрави!
Малката ракия вечер е прелюдия към голямата студена Бира сутрин.
Аватар
ВескоВарна
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 185
Регистриран на: 12 Мар 2016, 17:05

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот emicha » 29 Мар 2016, 17:30

ВескоВарна,

Здравей!

Тази варка се изпи отдавна. Получи се добре като за първи път. Добавения за аромат хмел в края не се усещаше особено.

Варих след това и втора версия. Разликите са, че добавих и CaraAroma малц, който балансира и уплътни тялото. Също така към майша добавих и 1 с.л. сода бикарбонат като добавка към водата. Водата в София е бедна на минерали и е с pH около 7.4... а тъмните малцове увеличават киселинността, резултатът в предишната варка беше киселинен вкус на бирата. Версия 2 беше ОК в това отношение. Озахаряването го направих на 69 градуса, ферментира с дрожди S04 на малко по-високи температури от 20-22 градуса. След повече поотлежаване се получи доста добър Портър, по-карамелен и по-слабо горчив-препечен вкус. Имаше доста положителни коментари... :) Скоро мисля да варя 3-та версия :)

Поздрави,
Емо
emicha
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 22 Окт 2015, 14:02

Re: Опит/Варка №4 Brown Porter

Мнениеот Martin » 30 Мар 2016, 09:58

Пехато на водата и в Сливен варира между 7 и 7.5, затова като правя портър или стаут озахарявам с повече вода, за да не пада пехато много. Около 3,5 до 4л вода на килограм малц.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен


Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта