Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Модератор: Martin

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот bojo » 20 Авг 2015, 17:20

При такива околни температури ми се струва, че бирата има и странични аромати.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот aleks68 » 21 Авг 2015, 09:02

Ако имаше подобни неприятни аромати нямаше да я пия колега, нито пък щях да я правя при подобни температури. Но няма. Всичко е ОК.
aleks68
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Юни 2015, 17:49
Местоположение: Кърджали

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 21 Авг 2015, 11:24

Чак сега се сетих да смятам ефективност на екстракта.
След варенето получих 5,7 литра на 13,5% (писах 14 в първия пост, но това беше мерено при около 25*). Това са 770 грама захари от 1,5 кг малц, или 51% ефективност. Много зле ми изглежда.

П.П. Ферментацията продължава, но много бавно. Свалят по 0,5% захарност на ден. Планирах да бутилирам днес, за да си освободя капачката на ферментора за утрешната варка. (От самото начало реших да ферментирам в 11л туби от минерална вода, като след ферментация ги изхвърлям, да не се занимавам с миене. Мия само капачката, на която съм сложил термометъра и маркуча на клапана.) Явно няма да стане точно така. Направих си втора капачка, жертвайки един друг термометър. Утре втори опит, ще гоня по-добра екстрактивност.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот martinmgm » 21 Авг 2015, 11:53

При метода варене в торба (BIAB), ефективността винаги е по-малка за сметка на улесняването при озахараването. Според мен между 50% и 55% е много добре. Ако правиш стандартно All Grain промиване ще вдигнеш ефективността и над 60%.
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот daniel.trifonov » 21 Авг 2015, 11:55

Екстрактивност е твоето сметнато. Ефективностт = екстрактовност / максимална теоретична екстрактивност.
В твоя случай 0,513/0,8 = 0,642 или 64,2%
Максималната теоретична екстрактивност се дава от производителя на малц. За всеки вид малц е различна, като най-висока е за светлите видове - около 80%.
С твоите ~64% си много добре за таква микро варка. След като озахаряването е по план и йодната проба е перфектна, обърни внимание на по-бавно промиване, за да извлечеш повече екстракт. В някои пивоварни, които ползват съдове за промиване лаутертюн/лаутъртън или както там се казва на съответния език, примиването продължава повече от 1 час, като понякога достига и 2-3 часа (цитирам по памет книгата Brewing science and practice).
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 21 Авг 2015, 12:28

Благодаря за корекцията. Така числата изглеждат малко по-добре. И все пак какви проценти да гоня?

Колкото до времето, промивах 20-ина минути максимум. При това без много много да разбърквам, няма как с торбата. Утре ще пробвал all grain с една шантава идея за прецеждане. Ако стане, ще я споделя, но само ако стане ;)
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 22 Авг 2015, 16:44

Такаааа, втората варка е готова. Да се похваля, докато чакам да изстине. (Обещах да споделя, ако проработи приспособлението)

Рецепта - каквото ми хрумна:
малц - 1 кг Pale ale + 0,5 kg Munich 2
хмел - Northern brewer - 8гр за 65', 6гр за 10', 2гр след сваляне от котлона
ирландски мъх - 20' преди края
варене 75 минути
дрождите ще са Safale S04

След слабата ефективност при първия опит с торба (BIAB), реших да зарежа този вариант. Но нямам лаутернтюн и не ми се правеше. Затова измислих нещо различно:

Изображение Изображение

Надупкана на 2-3 см от горния край фуния, парче маркуч, тензух и кабелна превръзка. Тензухът се закрепва на фунията, добре опънат и се закрепя с кабелната превръзка. Маркучът стърчи вътре във фунията, но не стига до горния й ръб, тензухът също не трябва да опира до маркуча (при първия опит опря, запуши тензуха точно пред маркуча и спря да тече, рязах го в движение).

Как се използва? След озахаряването и загряването на 78*, фунията се потапя с отвора си надолу в съда и се започва източване. Трябва да се сложи твърда дръжка, да го държи неподвижно.
Изображение

Източва се малко, прегъва се маркуча да спре мъстта, добавя се вода, бърка се, отпуска се маркуча, източва се малко и така до край. Течеше гладко и с добър дебит. Като свърших доливането, източих до дъно и прехвърлих малца в гивгир - пусна 200-300 грама само.

(КОРИГИРАНО след проверка на захаромера)
В резултат получих 6,6 литра с 12% и 2,3 литра (бяха 2,6, но разлях първата проба) с 5% захарност. 920 извлечени захари, или 61,3% екстрактивност (76,7% ефективност). Е, заради разливането на пробата загубих 15-ина грама захари.
В крайна сметка сложих да се варят 8,9 литра с 10,2% захарност. Колко ще са след охлаждане, ще знам след час. Но май пак извряха повече от предвиденото, заради началното варене в два съда. Тенджерата ми събира около 7,5-8 литра вряща мъст без да изкипява, вероятно е паднала до около 7, така че ще доливам с вода.
Изчислявах IBU 30, с краен обем 7,5 литра, но сега като смятам, това ще даде 12% захарност. Ще доливам до 11% (8,2 литра общо), или IBU 27 (това достатъчно ли е?), като ще озахарявам бутилково (още 0,5% към началния екстракт).

Това вече е неактуално) Аз добре съм седнал да смятам екстракт и ефективност, но май имам проблем със захаромера. Купих го като 0-30% Брикс, а сега се загледах и виждам на скалата да пише Бабо.
Изображение
Което ще значи, че сметките ми са тотално сгрешени. (И ще обясни проблемите с първата ферментация, ако съм заложил 16% захарност)
Правих някакви опити да го проверявам. Измерих 25 грама захар, сложих ги в разграфена мензура, долях до 250 мл вода с температура 20* и след разтварянето захаромерът показа 10%. Ама това нищо не ми говори. Някой да помогне?


И да продължа с въпросите. Това варене достатъчно силно ли е?
Изображение
Последна промяна Dejmos на 22 Авг 2015, 19:11, променена общо 1 път
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот nikolay.illov » 22 Авг 2015, 17:09

Прочети това!

http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=6&t=16

Brix/Baling/Plato - разликта е в цифрите след десетичната запетая (втор и трета). За домашния пивовар не е от голямо значение това.
Вренето на снимката изглежда добре!
Аватар
nikolay.illov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 230
Регистриран на: 19 Окт 2014, 19:17
Местоположение: Костинброд

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот bojo » 22 Авг 2015, 17:25

Малко калкулатори, има и за Babo http://www.musther.net/vinocalc.html#temperature
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 22 Авг 2015, 17:27

Но това е Бабо, а не Балинг.
Този калкулатор http://www.musther.net/vinocalc.html дава значителна разлика между тях.

А молбата за помощ беше, защото си мислех, че с това ми "измерване" проверявам захарност Брикс, а на захаромера пише Бабо. Сега разтварям захар съгласно обясненията на Виктор.

///ЕДИТ

Нито е Бабо, нито е Брикс. Нещо недоправено е. Бърка с 1% нагоре между 25 и 11 и с около половин нагоре между 10 и 3. Трябва сега да си преизчислявам и двете варки.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта