Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Модератор: Martin

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот victoryvt » 18 Авг 2015, 13:17

По-скоро зависи от конкретните условия на тенджерата, изолация, котлон, обеми и т.н.
Нещо много малко ми се вижда само 3-4 гр. разлика при тебе.
Все пак на 3кг. вода с около 70гр. добавяме 1 кг. малц с около 20гр. (най-общо казано)
Ако имаха еднакви спец.температури (но те нямат) щеше да падне на 57 градуса.
Може би при тебе имаш инертност на котлона - докато сипваш и разбъркваш малца с водата той доподгрява още.
Има такъв калкулатор в http://www.brewersfriend.com/mash/
За 1.5кг. малц и 3:1 вода:малц при търсена 65гр. майш темп. и 20гр. на зърното - дава точно 71.2 гр. на водата преди размесването.
При мен , понеже ползвам не 3:1 , а с малко по-малко вода 2.5:1 някъде - ми се налага да загрявам над 72 водата, за да уцеля 65, но обикновено търся малко над 65 за повече тяло, а и да има запас за спадане.
Естествено, сега малца може и да не е на 20гр. , а да е на 30 и тогава сметките стават други.
А зимата пък още по-други - малцът е на под 15 гр. :)
(Между другото и там в тоя калкулатор е написано че всичко зависи от конкретния "сетъп" на пивоваря)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 18 Авг 2015, 21:54

Помощ!

Не знам какво да правя.
В началото ферментацията беше бурна, започна бързо и клапанът изпускаше непрекъснато. Но температурата се покачи до 22-23* и затова преместих тубата срещу климатика, както беше завита с мокра кърпа. Температурата вътре спадна до към 18, а сутринта беше 16. Тогава открих, че активността е спаднала рязко.
Вероятно охлаждането до 16* е прецакало ферментацията (въпреки че дрождите уж работели и до 12*, според надписа на опаковката). Захарността беше 6,5.

30 часа по-късно захаромерът показва 6, термометърът 18. Почти никаква активност във ферментора, няма пяна на повърхността, течността е избистрена, дрождите са легнали на дъното в плътен слой, изпускащ от време на време някое мехурче. Клапанът пуска по нклк мехурчета през 15-20 сек. Загряване на ферментора до 18-18,5* и разклащане за вдигане на дрождите от дъното не промени нищо, утаиха се отново. Дори ръснах още около грам пресни дрожди, нямаше ефект.

Струва ми се, че въпреки 6-те % захарност, ферментацията няма да продължи.

Толкова много неферментируема захар ли съм извлякъл, или просто съм убил гадинките?

И какво да правя сега?
Да бутилирам ли? И ако да, да взема ли предвид остатъчната захар и да намаля малцовия екстракт за газиране? (ако приемем, че С04 свалят обичайно до 4%, значи имам 2%, които Ф2 да ядат, колко да добавя?)
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот 5th-hokage » 18 Авг 2015, 22:15

Както не веднъж е писано, няма нужда да се ръсят нови дрожди - лично мое менеие е, че по скоро ферментацията е към своя край, но трябва да си изчакаш да стане 6-7 дни от началото и. 15-20 секунди за водния клапан са достатъчни за да се каже че има ферментация въпреки че нямаш пяна - това което показва захаромера също може да не е вярно (заради алкохола). Моят съвет е да си изчакаш 6 дни и да си бутилираш и газираш както си го решил и съм сигурен че няма да сбъркаш - по контролната пластмасова бутилка ще се ориентираш колко е газирана бирата.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот nikolay.illov » 18 Авг 2015, 23:27

Колега, ти си варил на 15-ти, днес сме 18-ти. Значи имаш активна ферментация около 2 пълни денонощия , което не е достатъчно. Освен това началният екстракт ти е 14 плато, което означава, че трудно ще постигнеш 3 плато, по-вероятно е на към 4 и малко да ти приключат дрождите. А и трябва да дадеш време на гадините да ти поизбистрят бирата, разклащането на ферментора не помага за това. Имай търпение и остави нещата да се случат. Поздрави и наздраве.
Аватар
nikolay.illov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 230
Регистриран на: 19 Окт 2014, 19:17
Местоположение: Костинброд

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Martin » 19 Авг 2015, 14:15

Именно, бях сметнал малца 28гр, а водата 3,5/1 нали ползвал 5л за 1,5кг малц и ми излезе малко под 69гр при моя сетъп. Аз ползвам хладилен бидон Иглу който си го темперирам предварително за да не отнема температура као сложа водата. Както и да е.
Dejmos не се притеснявай, просто ти е привършила бурната ферментация. Няма нужда от нови дрожди, те ще си свършат работата. Ако имаш възможност сега можеш да ракнеш с хмел или да изчакаш и да бутилираш директно. Късмет.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 19 Авг 2015, 14:46

Какво е да ракна? Предполагам нещо като сухо охмеляване? Не се ли правеше в началото на ферментацията? И няма ли да му дойде много хмела, до тук 16ина грама (11+5) Northern brewer (A=9,1%) на 5,5 литра извадени след варенето.

Очертава се това да е много експериментална варка, с това варене в два съда. И така и така съм почнал, ще пробвам няколко странни идеи, подобни на бутилирането с помпа за минерална вода. Ако стане, ще споделя.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Martin » 19 Авг 2015, 15:43

Сухото охмеляване не вкарава никаква горчилка, а само аромат. Ако си падаш по бири със силен хмелов аромат. За ракването аз понякога го правя, понякога не. След бурната ферментация местя в друг ферментатор, като махам утайката и добавям малко ароматен хмел. Различни са мненията за това местене (ракване), ако не ме домързи раквам и аз :) Надявам се да ти се получи биричката и да си я пиеш със кеф.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот Dejmos » 19 Авг 2015, 17:03

Явно няма да раквам. Ще преместя в друг съд точно преди бутилирането, за по-равномерно дозиране на малцовия екстракт и дрождите.
А за горчивината, 55 IBU не е твърде много, нали? Толкова показа един калкулатор. Много вода ми извря.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот daniel.trifonov » 19 Авг 2015, 17:32

Доста си е, но зависи дали харесваш горчива бира.
Задължително си запази една бутилка за отваряне след месец, два, че и повече. Тогава ще видиш как горчивината е поомекнала и се е закръглила...
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Моята първа бира, моля за оценки и съвети

Мнениеот aleks68 » 20 Авг 2015, 15:31

Здравей колега.
Струва ми се, че много се престараваш с охлаждането на ферментатора. Аз нямам много опит - 8 варки от юни на сам и никога не съм го завивал с кърпа с вода въпреки, че съм чел за това. Държа го на стайна температура 24-25 градуса и до сега не е имало проблем. Ползвал съм дрожди Нотингам и SO4. И едните и другите си работят добре, само дето ферментацията приключва за максимум два дни.
Давай го по-спокойно.
УСПЕХ И НАЗДРАВЕ!
aleks68
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Юни 2015, 17:49
Местоположение: Кърджали

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта