Кафяв ейл!

Модератор: Martin

Re: Кафяв ейл!

Мнениеот vsd » 22 Юни 2014, 11:27

almus, мен ли имаш предвид?
Special W се води към белгийските малцове, но както и Виената, не е кафяв малц. Кафевия малц или Brown Malt е вид малц, точно както са Виена, Мюних, Карафа и т.н. Споменаваш за кафяв малц на Вайерман - Вайерман не правят кафяв малц и до колкото знам кафевия малц няма заместител, с други думи ако искате да спазите точно рецепта с кафяв малц, трябва да си намерите Brown Malt.
До колкото знам, brown ale може да стане и без brown malt, така че - въпрос на вкус :)
Като цяло обаче, за да стане бирата кафяв ейл, не трябва само да й е кафяв цвета. Началната захарност най-често е между 8 и 10-11%. Аромата трябва да е малцов, карамелен, плодов, без хмел или хмеловия аромат да е много лек и да се ползват английски хмелове. Горчивината и газировката са ниски. Вкуса е карамелен и плодов, отново без да се усеща хмел.

С други думи, ако ползвате жатец, перла, пилзен и виена малц, газировкат а е силна, както и началнта плътност, със сигурност ще стане хубава бира, но няма да има нищо общо с кафяв ейл.
Специално към brokenerror - моля те, не се обиждай от това което пиша - нямам това за цел. Сигурен съм че биричката ти е станала идеална, но за да препишем бирата ни към съответен стил, трябва да спазим изискванията за него.
Правих и аз преди една бира, която може да отиде към кафяв ейл като съставки и разбира се и аз сложих хмел към края на варенето и това ми беше голямата грешка. Хмеловия аромат се комбинираше с карамеления, усещаха се и двата, но не се допълваха и съответно бирата беше без всякакъв баланс. Хем имаш сладък аромат, хем охмелен, хем ти е приятно карамелена и сладка във вкуса, хем е доста горчива и някак си тези двете не си отиват и допълват.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Кафяв ейл!

Мнениеот brokenerror » 22 Юни 2014, 11:59

Няма за какво да се обиждам! Наздраве!
https://www.youtube.com/watch?v=-v67LpS ... B_fNVOPzyM
В бирата била истината - там се раждала мъдростта, аз ли? Аз все прост си стоя :)
Аватар
brokenerror
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 71
Регистриран на: 10 Апр 2013, 20:18
Местоположение: Раковски

Re: Кафяв ейл!

Мнениеот almus » 22 Юни 2014, 13:50

Да, ти бише писал по-горе.Аз говорех за цвета само.Иначе аз не спазвам всичко за стила бира, който правя.Стремя се да клонирам мои любими марки англ. ейлове.
Има ли начин да направим една среща да опитаме произведенията си?
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Предишна

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта