Светъл ейл

Модератор: Martin

Re: Светъл ейл

Мнениеот izrodka » 08 Сеп 2014, 16:56

IMG_20140907_191921.jpg

Привет от най-новите членове - аз и stoyanninov :D
Да видим сега дали сме достойни. Харесах тази рецепта за третата (потенциално фатална : ) варка за рождения ми ден. Защото е точно на изборите, пък като не се продава алкохол ще си пием домашна биричка.
Целта е светъл ейл, силно газиран, горчив и със силен аромат на хмел. Добре изстуден :) (май още ми е лятно)
В резюме:
Малц - 7кг Pale Ale - Вайерман
Хмел - Магнум и Халертау
Дрожди - Safale S-04

Опитахме се да направим озахаряването по горната рецепта, но изпуснахме първите две паузи с по 3-4 градуса по-висока температура.
21л. вода
43*С - 20мин.
55*С - 20мин.
68*С - 45мин.
72*С - 15мин.
78*С промиване с 28л. вода

Имаме вече голям хидрометър, така че ще опитаме да сметнем алкохола накрая. Мъст преди варене 21*В, след охлаждане - 11*В

С охмеляването настъпи апокалипсиса :) Не намерих кухненска везна, а поръчах повече, за да имам и аз пивоварни запаси за експерименти.
Та всичко е щедро и на око. Варихме общо 90 мин. след завирането.
Магнум - 40-50гр - 80 мин.
Халертау - общо към 150 гр. - 50, 20 и 5 мин.

Успех в охлаждането! Казана направо в дядовата центрофуга за мед. Градински маркуч влива отдолу, а малко маркуче оттича отгоре. Температурата на водата, която излиза беше 40-45* и после си имаш топла за миене на съдовете :) Гордост :geek:

С прецеждането съвсем се изложих (на осмия час по нощите) и честичко изстисквах тензуха, което сигурно е много лоша идея. И преди това беше горчиво, но след цеденето направо разбива. Не ме плаши, защото това беше целта, само дето няма време да отлежи.
Маята пак ми изкипя по масата, но вече не се притеснявам толкова, след като миналия път Виктор ме успокои, че пак ще стане и беше прав.

Не сме много доволни от добива (ефективността), не можах да измеря обема, но по снимката предполагам ще прецените.
Сега ферментира (заквасена снощи въм 22ч.) бурно, при температура вътре в съда 23*С. Предполагам, че е добре да я преместя в мазето (не знам колко по-хладно ще е но със сигурност няколко градуса). Или пък постоянната температура е по-важна? И въобще как най-общо се отразява?

Чудя се и дали да газирам с мед. Миналата варка направих половината така и се чувстваше лека сладост. Ще балансира ли, или ще стане бълвоч с горчилката.
Благодаря за съветите и всичко!
До скори срещи :dance:
Някои хора...не разбират нащо предаване
Аватар
izrodka
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 09 Юни 2014, 00:04

Re: Светъл ейл

Мнениеот izrodka » 08 Сеп 2014, 17:02

IMG_20140907_191513.jpg
Някои хора...не разбират нащо предаване
Аватар
izrodka
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 09 Юни 2014, 00:04

Re: Светъл ейл

Мнениеот izrodka » 08 Сеп 2014, 17:04

2014-07-07 10.31.49.jpg
това е от предишната варка, но изглежда съвсем същото на обем, съдове цвят, пяна и всичко.
Някои хора...не разбират нащо предаване
Аватар
izrodka
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 09 Юни 2014, 00:04

Re: Светъл ейл

Мнениеот victoryvt » 08 Сеп 2014, 17:08

izrodka написа: Мъст преди варене 21*В, след охлаждане - 11*В



Нещо не схващам какво е това 21 и 11 ?
Проценти Брикс ли ?
И как от 21 стана 11 ?
Или 21 е на мъстта преди прецеждането, а 11 е на мъстта след варенето и охлаждането ?
Тогава е нормално 21 да е преди прецеждане и да стане около 10 след промиване с повечко вода, но защо не си харесвате ефективността тогава ?
При 7 кг. малц трябваше да извадите около 35л. бирена мъст на около 12% - ако вашата е 11 - колко са литрите във ферментора ?
За мазето не се чудете - направо внасяйте още на зквасването.

(На снимката виждам около 30л. ферментираща бира)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Светъл ейл

Мнениеот izrodka » 08 Сеп 2014, 18:07

Добра дедукция :)
Точно така, преди промиването е 20,7В. Голям съм идиот. :oops:
Придържаме се към 1:3 за майшване и 1:4 за промиване.
7 кг с 60% екстракт (или това се постига само в професионални условия?) = 4,2л екстракт, а ние имаме 30л(ако са толкова) х 11% =3,3л
(добре, че има кой да обяснява : )
Премерено. В мазето дневна температура 19*С - вече е там.
Някои хора...не разбират нащо предаване
Аватар
izrodka
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 09 Юни 2014, 00:04

Re: Светъл ейл

Мнениеот SDS » 08 Сеп 2014, 20:17

Рaдвaм се, че ти е хaресaлa тaзи рецептa.
Нa мен много ми хaресa. Дaно всичко дa е нормaлно при ферментaциятa.
Aз все още изчaквaм, че ми се виждa горещо още a мисля дa нaпрaвя по голямa вaркa и се притеснявaм дa не се вкисне, но в крaя нa септември пaк зaпочвaм :)
Успех и пиши кaк е стaнaлa.
Нaздрaве!
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Светъл ейл

Мнениеот cervesa » 08 Сеп 2014, 21:48

Всичко е ОК :D .

Включително бележките на Виктор.
Моят съвет е:Не се фокусирайте върху многостепенни температурни схеми на озахаряване.С използването на добре модифициран малц,както е в случая,и когато нямате в рецептата включен пшеничен малц-ползвайте еднотемпературно озахаряване при 62/63*С,за около 40/60 мин и след положителна йодна проба,промивайте с 78/80* вода.
Над един милион американски домашни пивовари ползват този метод и имат чудесни постижения.Особено при първите няколко десетки варки( :) )Това стимулира домашния пивовар с лекотата на метода и добрия резултат.
Наздраве,успешни варки и подготвяйте баварските костюми за 11-ти Октомври! :dance:
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Светъл ейл

Мнениеот vsd » 08 Сеп 2014, 22:10

Абсолютно подкрепям горното мнение и честно казано, не знам защо всички се мъчат с многостепенно озахаряване. Еднотемпературното върши чудесна работа, ако ползвате малц на Вайерман.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Светъл ейл

Мнениеот za6o » 09 Сеп 2014, 09:30

Аз минавам и през 45С, за да корегирам пх-то с млечна киселина , ако се налага. :roll:
za6o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 49
Регистриран на: 01 Ное 2012, 15:49

Re: Светъл ейл

Мнениеот victoryvt » 09 Сеп 2014, 12:03

izrodka написа:Изображение

Гледайки ей тази постановка на охлаждане ми се върти една мисъл в главата ..
А не е ли възможно водата да е влязла в тенджерата и да е разредила бирата ?
Щото на мен ми се е случвало веднъж дваж, и колегата Хелрейзър го е правил в първите опити със серпентина от която се изхлузва маркуча с водата.
Иначе няма причина да не излезе поне 60% екстрактивност. Даже трябва 65-66 да се гони.
На големи обеми и до 70 достига, а теоретичният максимум е 80.
Разбира се не е важна чак толкова ефективността , но няма причина да не може да се достигне 60% при светли бири с екстракт около 12%
Виж за високоекстрактни е възможно да падне, тъй като спираме промиването твърде рано и остава в триците непромит екстракт.
От друга страна - 21% на сладката пивна мъст си е нещо съвсем нормално и трябваше след промиването да извадите около 40л на 10-11% и след сгъстяване да излезе 34-35 на 12%.
Проблемът май е в промиването или в разреждане по погрешка при охлаждането.
Опиши ако искаш подробно като за малоумни как точно правите промиването и ще открием къде е заровено кучето.
А за паузите - няма ли пшеничен малц, хич не правете нещо под 60гр. Единствено българският пилс малц на Болярка (който в момента не е наличен) изисква и то само пожелателно протеинова пауза. Всички други малцове от Вайерман или Бест малц са добре модифицирани и могат да се озахаряват директно в областта 60-72 гр.
Освен това моят личен опит е показал че излишното бавене в процеса на озахаряване само намалява силата на ензимите.
Едно бързо озахаряване от 62 за 20 мин. и 72 за още 20 мин. дава перфектна йодна проба за около 50 мин. общо време от размесването до пробата. Следва загряване до 78 за още 10 мин. и начало на промиването. Гарантирам над 60 % екстрактивност при достатъчно прецизно промиване.

Наздраве.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron