Барли уайн

Модератор: Martin

Re: Барли уайн

Мнениеот Dejmos » 13 Окт 2016, 00:03

Сварих го.
Сега остава голямото чакане.

4 kg Pale Ale
0,5 kg Carapilz
0,5 kg Caraamber

Идеята беше да ферментирам в 11л туба от минерална вода, следователно ми трябваха около 9 литра. И 12-13 преди варенето. За да изкарам толкова малко, но плътна мъст, реших да озахарявам 2:1 и с два последователни страйка да вдигна температурата на 72 и 78 градуса за втората пауза и промиването. След това трябваше да има 16 литра вода на 5 кг малц.

Наложи се промяна. След 1 час на 66-68* йодната проба не беше ОК. Разредих до 2,5:1 при 68*С и оставих още половин час. Йодната проба вече беше наред. Увеличих до 72 с бързовара при непрекъснато бъркане. Половин час на 72. Долях изчислените 4,2 литра вряща до 78*С и започнах промиването. Тръгна на 16,4*Р, качи на 18,4*Р и в крайна сметка събрах 13 литра на 19,2. Явно не съм разбъркал добре при вливането.

Ето я бирата в recepie builder-a на Beersfriend:
Изображение
Явно съм докарал нещата, защото сайтът ми сметна 19,1*Р, а аз изкарах 19,2*Р. (Е, поиграх си с ефективността. При 65% излизах извън нормите за този стил с 0,08% алкохол. Така или иначе ще изляза, с бутилковото газиране пак съм над 12%, стига дрождите да свалят колкото е сметнал сайта)

От там нататък нещата излязоха от плана. Бързоварът се оказа твърде мощен за 13 литра вода и изпаряваше 2,5 литра за половин час. Долях малко кипяща вода и смених бързовара с малко по-слаб. След 90 минути варене имах 9,5 литра. Не измерих екстракта.

Охмеляването. Понеже реших да е американски барлиуайн, се спрях само на американски хмелове.
- 35 гр. Нъгет за 70'
- 30 гр. средно изпечен дъбов чипс (френски, нямаше американски) за 25'
- 1 гр. мъх за 15'
- по 10 гр. Нъгет, Сентениъл, Цитра и Каскейд за 5'
- 20 гр. Сентениъл, 15 гр. Цитра, 15 гр. Каскейд, 15 гр. Нъгет при спиране на варенето (в калкулатора заложих 1 минута, докато започна охлаждането)
IBU 110
За сухо съм предвидил 35 гр. Сентениъл, 25 гр. Цитра и 25 гр. Каскейд за 6 дни.

Охлаждането. Бях замразил 6 еднолитрови бутилки. Надявах се три да ми стигнат, за да охладя следващата бира (с остатъка от промиването). Не стигнаха. Наложи се да сложа и шестте. Макар че и 5 щяха да свършат работа.

След утаяването и прецеждането, събрах 9 литра. Плуващият в мъстта чипс ми създаде проблеми - беше по-скоро трески и пресях най-дребните за варенето. При прецеждането се набиха в торбата. Не толкова зле, колкото ако се вкара малц, но чистенето ще е пипкава работа.

Засях с 22 гр УС-05, рехидратирани в преварена вода. След 3-4 минути долях малко мъст от втората бира. Тръсках го 10-15 минути, имитирах стартер. Може би трябваше да е от барлито, защото така свалих екстракта. В крайна сметка във ферментора влязоха около 9,5 литра на 24*Р, вместо изчислените 9 литра на 27*Р.
Преди да сложа дрождите и чипса, тръсках енергично тубата 2-3 минути, след малко повторих. Капнах капка зехтин и излях "стартера". Добавих и около половин грам фосфат композе и 15 грама чипс, накиснат в кипяща вода за нклк минути и отцеден.

Ще ферментирам на 19-20*С в хладилника, вероятно 2-3 градуса отгоре в тубата.

Друго, което не съвпадна с изчисленията, е цветът. Виждате на снимката какъв ще е според тях. Доста светъл. А моят е тъмно медно-кафяв. И не е от чипса, в леката не сложих и също е много тъмна.

А, да. Екстрактивността след завършване на промиването е 72%. Мокрото смилане определено си струва. При това не вложих последните 3-3,5 литра на 3*Р, просто нямаше къде да ги събера.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Барли уайн

Мнениеот Martin » 13 Окт 2016, 09:31

Дано да нямаш проблем с капката зехтин, защото се слага много малко по принцип. На 20ина литра само се потопява игла в зехтина и после се потапя в мъстта. Тая капка стига за поне 200-300 литра.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Барли уайн

Мнениеот Dejmos » 13 Окт 2016, 11:51

Станалото - станало. И бая голяма капка беше. Какви проблеми да очаквам?

Изобщо, някакви забележки и препоръки?

(Засега не успявам да докарам температурата до желаната. Ферментирам в хладилника, настроил съм го на 19-20 градуса, но е хладно и още не се е вдигнало до толкова, че да почне да се регулира. Сутринта в хладилника беше 17, но тубата с барли е малко повече, към 19. Надявам се като почне ферментацията да се стоплят още.)
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Барли уайн

Мнениеот Martin » 13 Окт 2016, 12:09

Ами с толкова зехтин можеш да загубиш пяна. Иначе няма други проблеми.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Барли уайн

Мнениеот Dejmos » 03 Ное 2016, 16:09

Определено няма да достигна 12% алкохол. 66-68 градуса при първата пауза ми дадоха твърде много неферментируеми захари. УС05 свалиха екстракта от 24 на 6 и добавката на малко количество баянус (ДВ10) не стартира нова ферментация. На вкус се усеща отчетлива сладост, но пък тя добре балансира 110те ИБУ. Но се чудя да това, че усещам сладост не означава, че все още има какво да ферментира? Може баянусите да са в лаг фаза и тепърва да почнат...
Ако не, сега съм на 9,8, с бутилковото газиране точно 10 ABV.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Барли уайн

Мнениеот Martin » 03 Ное 2016, 17:52

Миналата седмица и аз забърках един Барли уайн:

Pale ale -3kg
RAUCH -1kg
caraamber -0,5kg
carapils -0,5kg

Озахаравах на 66гр за 75мин, след варенето имах 12л бира на 1.090 / 21.5 °P.
IBU е около 67 заквасено със УС-05 утайка от предната варка. Не съм мерил сега на колко е свалило, но активността на водния клапан е много ниска.
Плана е във вторичната ферментация 25гр дъбов чипс накиснат в ром.

Edit: Премерих. Ако искате вярвайте ама днес, 4дни след засяването екстракта е 1.018. Утре ще местя във вторичния.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Барли уайн

Мнениеот Dejmos » 04 Ное 2016, 08:46

Ром и дъб. Ще има интересен аромат. Аз дезинфекцирам дъба с варене за 3-4 минути. Губи се малко аромат, но компенсирам с количество. Сложих го насипно, откаляването ще е трудно.

Закъсняхме колега с тия барлита. С цялото това отлежаване ще са готови за лятото. Трябваше лятото, да е готова за зимата.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Барли уайн

Мнениеот Martin » 04 Ное 2016, 10:04

Еми така малко, закъсняхме. Ще се опитам да го опазя за другата зима. Аз накисването в рома не е само за дезинфекция. Тъй като жената има магистратура по отлежаване на дестилати, от нея знам че при различен алкохол различно се развива. Колкото е по нисък алкохола, толкова повече аромат и по малко цвят пуска дървото. Така накиснат в рома, хем ще вкара и аромат от рома /сложил съм скъп хубав ром/, хем цвят и накрая като поседи и в бирата и аромат.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Барли уайн

Мнениеот Dejmos » 04 Ное 2016, 12:04

А аз досега мислех, че е точно обратното - че ниският градус вади повече дървесна миризма, а високият - повече карамелени нотки. Нещо такова мярнах в темите за уиски, затова отлежавахме бърбъна на 60* за месец в дъбовия чипс.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Барли уайн

Мнениеот Martin » 04 Ное 2016, 13:13

Да де и аз това казвам. Нисък алкохол - повече аромат но по малко цвят. Бърбъна отлежава на висок градус, за да не дърпа чак толкова много дървесен аромат, че няма да се пие направо.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта