Да споделя и аз моята нова страст :)

Модератор: Martin

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 22 Сеп 2013, 23:19

Наздраве колега mirix! :D
1. Забравих да спомена, че малцът беше в комарник на два ката. Комарникът разположен в тенджерата и защипан със щипки за пране по периферията на тенджерата. Тоест изпълняваше функцията на фалшиво дъно. Под него се намираше цедката от меката връзка.
Въпреки това се получиха гореспоменатите проблеми при промиването. Може да съм попрегрял малко майша първоначално и от това да е дошъл проблема, макар, че мерих температурата постоянно и разбърквах постоянно преди началното промиване... Кой знае... Както и да е...
Следващият път ще внимавам повече. И мисля да поддържам по-високо нивото на течността при промиване в тенджерата.
2. Въобще не съм оставял триците на сухо.
3. Това не го разбрах... :?:
4. Може да пробвам някои други модификации за прецеждане, но по-нататък. ;) :)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 23 Сеп 2013, 09:56

Според мен в тая тенджера можеш да действаш без комарската мрежа, но ако все пак искаш да е отделено от дъното - ползвай нещо с по-малки дупки.
Аз ползвам тензух, но той е прекалено фин и бавно прецежда. Намери нещо друго - перде ли , не знам.
Ако решиш да действаш директно с тенджерата - промени оплетката зад крана - ползвай мека връзка за бойлер, като премахнеш вътрешното и сложиш нещо за изпъване на оплетката - медна тел дебела , навита на спирала. Или неръждаема тел.или неръждаема тръбичка разпробита с фи 3-4мм бургия.
Така прецеждането ти ще се подобри значително. Защото малцовите трици ще направят легло и естествен филтър. Можеш да бъркаш леко горните 2/3 от леглото, а долната 1/3 да си остава непокътната. Така се увеличава отдаването на екстракт от 2/3 на триците.
Поливай отгоре така че да не остава на сухо майша, защото се окислява.
При протичането отначало събирай мътното в нещо друго и го върни горе за повторно прецеждане. Първоначално пускай струята силно, за да може да изкара навън всички дребни частици и после да тече бистра и без запушвания. За да нямаш запушвание - гледай оплетката да не е много рехава.
Веднъж като му хванеш цаката на промиването, ще видиш че не е толкова досадно, но така или иначе си е най-досадната част от процеса.

Успех !
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 23 Сеп 2013, 20:09

Благодаря!
А понеже другият месец ще правя лагерна бира (ако температурите позволяват това), имам следните въпроси.
1. Колко време трае ферментацията и на една и съща температура ли? Ще ползвам дрожди Saflager W-34/70.
2. Има ли първична, откаляване и после вторична, преди газировката, и съответно на какви температури?
3. Газировката на каква температура се прави и колко време?
4. Колко време трябва да отлежава и на каква температура?
Изобщо тънкостите при лагерните бири, понеже не намерих тема с пълната информация за тях...
Не е лошо да се добави и една тема "Как се прави лагерна бира" в раздела за начинаещи.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 24 Сеп 2013, 10:58

Разгледай конкретни рецепти по чуждите форуми , там пишат на каква температура трябва да ферментира, на каква да отлежава и т.н.
Общо взето нещата са следните :
1. Ферментация 10-12гр.
2. Лагеруване 0-5гр.
3. Бутилиране и газировка 5-10гр.
4. Отлежаване 0-5гр., даже ако може и на -1гр.

Има един трик за диацетила - диацетилна пауза :
След ферментацията температурата се вдига до около 15 гр. и така се забързва процесът на преобразуване на диацетила от дрождите и той е готов за до два дни. След това следва лагеруването и т.н.

И един важен проблем - при дългото лагеруване дрождите падат на дъното и съответно като бутилираш вече нямаш достатъчно за газировката.
Може да се наложи да се внесат нови дрожди в бутилките.
Може и вариант с дрожди за горна ферментация за газировката само.
Варианти много.
И всичко е двойно удължено време заради бавността на лагерните дрожди.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 26 Сеп 2013, 22:13

О.К. Само не разбрах колко време е необходимо за отделнте етапи:
1. Ферментация 10-12гр. - колко време?
2. Лагеруване 0-5гр. - колко време?
3. Бутилиране и газировка 5-10гр. -- колко време?
4. Отлежаване 0-5гр., даже ако може и на -1гр. - колко време?
5. Трябва ли да се откали след ферментацията, преди лагеруването?
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 27 Сеп 2013, 09:05

Ферментацията зависи от дрождите - за МауриБрю Лагер я дават 5 дена.
Сперед мен всичко е на седмици :
1 седмица ферментация, 1 седмица вторична или лагеруване, 1 седмица газировка, минимум седмица отлежаване.
Всъщност както и да я направиш все ще стане. Сам следи избистрянето и като ти хареса - бутилирай.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 08 Окт 2013, 17:39

Ето и резултата от първата ми голяма варка.
20131005_2041151111.jpg

Преобладават малцовите и карамелените нотки. Хмелът се усеща по-слабо.
Поради това, че се исках да направя по-слаба на алкохол бира, завиших водата за промиване от норма 15 литра - на 18 литра.
Резултатът е слаби тяло и алкохол, което в крайна сметка разваля вкусовите очаквания.
Но... спокойно! Няма да я хвърля! ;) :D

Тази седмица мислех да правя лагерна бира, но прогнозата за по-топли дни ме разколеба.
Реших да направя Вайцен.
Австрийски светъл (пилс) малц - 2 кг.
Пшеничен малц - 1,5 кг. (Знам, че вайс-бирите са мин. съдържание на 50% пшеничен малц, но така реших...)
Меланоидинов малц - 0,2 кг.
Хмел "Халертау" и "Жатец".
Дрожди "Safbrew WB-06".
Вода 11 литра за майшуване и 15 литра за промиване.
Получи се екстракт 11.5 Brix преди варенето (не измерих колко литра...)
Варене 90 минути.
След варенето - 18 литра и 13.5 Brix.
20131007_0008281111.jpg
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот cervesa » 08 Окт 2013, 19:39

Меланоидина е излишен.И както е видно от резултата не е /вайцен-вайс/ а по-скоро амбър.
Отива някъде в некласифицирани белгииски бири.
Ама на вкус вярвам че ще е добра,и ако е наред с ферментацията-алкохол поне 6!
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 08 Окт 2013, 22:06

Наздраве!
cheers.gif
cheers.gif (4.87 KiB) Прегледано 20229 пъти

Меланоидиновия малц го сложих, понеже исках да се получи малко по-оранжево-червеникав цвят и след кратка консултация с Виктор, при поръчката от магазина, дали да използвам караамбър или меланоидинов.
Пропуснах да добавя, че този път промиването протече доста добре. :)
Явно предния път съм попрегрял малко майша, та се получиха проблеми.
Искам отново да благодаря на всички за съветите!
Жалко, че няма да мога да дойда в The Mall в събота да се запознаем на живо... Трябва да откаля виното (и моето и на баща ми), да подготвя бутилки за бутилиране, да бутилирам биричката и черешовото винце, което почти излекувах от миризмата на сероводород. Та си ме чака доста работа...
На следващата сбирка обещавам да дойда и то не с празни ръце, разбира се... ;)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 09 Окт 2013, 10:51

Ще стане вайцен , недей се плаши от шефа - той признава само белите вайцени, нищо че в Бавария е пил и кафеви (дункел-вайцен).
Но наистина е малко пшеничния малц де, карай - иначе другото е супер.

За предишната - явно капачката тоя път е удържала налягането, изглежда добре газирана.
Ако хмелът ти се вижда слаб - слагай повече за вгорчаване и го вари по-дълго време.
Ароматичната порция хмел почти нищо не внася в горчивината, така че може и нея да я увеличиш.
Гледай добре и алфа-киселините на хмеловете - тези които са с ниско алфа - жатец, халертау, фугълс, перла, каскейд и т.н. искат повечко грамаж, за да се изравнят с Нъгет, Магнум, и особено американските - Цитра, Амарило, Центениъл.
Използвай IBU калкулатор - примерно в сайта http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/ и добавяй по още някоя минута врене от себе си.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта