Да споделя и аз моята нова страст :)

Модератор: Martin

Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 26 Авг 2013, 19:57

Здравейте на всички от форума!
Случайно попаднах на този форум в нет-а и като голям почитател на бирата, веднага се зарибих. :D
До този момент не съм си и помислял, че бира може да се прави в домашни условия, но след като прочетох раздела за начинаещия пивовар и няколко други теми от форума, реших да пробвам и аз, пък да видя какво ще се получи...
Като за проба (първи опит) си купих от електронния магазин готов сух малцов екстракт - светъл 500гр., хмел "Жатец" и дрожди "Belle Saison".
Тук е моментът да благодаря на Виктор за ценните съвети, които ми даде!
И така... започна се...
Купих една туба минерална вода "Горна Баня" от 6 литра. Водата за варенето, а тубата да я ползвам за ферментатор.
Загрях 6-те литра водата до завиране в тенджерата под налягане (без капака) и сложих малца. Поради незнание започнах да го сипвам направо от пакета. Това доведе до две "главоболия". Първо от водните пари, малцовият екстракт вътре в пакета започна да става на тесто и се полепи по стените на пакета. Докато се опитвах да го изкарам от там с една лъжица, другата част в тенджерата изкипя. Както и да е... Почистих пораженията и продължих с варенето.
След 10 минути сложих основната порция хмел, а 15 мин. преди края, сложих и втората порция за аромата. варих общо 1,5 часа.
След това затворих капака на тенджерата под налягане и я цамбурнах в едно бебешко корито със студена вода за охлаждане. След 20 мин. беше охладена.
Напълних една чаша с течност от тенджерата и посипах в нея дрождите. След това изсипах съдържанието на тенджерата във ферментатора и раздрусах здраво за аериране. Поради това, че съм абсолютен начинаещ, не прецедих течността преди това, а изсипах всичко заедно със хмела.
Добавих и дрождите и сложих водния клапан.
На сутринта ферментацията течеше с пълна сила.
Bira1.jpg


След една седмица в мазето на офиса (там е около 18 до 20 градуса) източих течността с маркуче.
Ето как изглеждаше:
20130819_131335.jpg


Последва бутилиране с 5 грама/литър захар.
Днес сложих бутилките в хладилника, но ми направи впечатление, че еднолитровите бутилки имат една особена пяна на повърхостта на бирата, за разлика от 0,5 литровите.
20130826_175535.jpg


Дайте предположение на какво се дължи това?!
Нормално ли е? Или бирата ли се разваля?
Не искам да ги отварям, за да не прецакам газировката.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот cervesa » 26 Авг 2013, 21:43

Като за начало -добре.
Препоръчвам да се снабдиш с термометър и рефрактометър,иначе става малко на сляпо и не можеш да отчетеш къде е правилно и сгрешено.
Бутилките са с пяна защото протича ферментация,която ще карбонизира бирата.Моето предположение е ,че вероятно бирата ще е силно газирана и трябва да внимаваш при отварянето-над мивката с готова чаша за улавяне на пивото:).
Изчакай поне 10=тина дни преди да тестваш,а после опиши резултата-вярвам ,че ще имаш късмета на начинаещия,т.е.ще ти хареса.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 26 Авг 2013, 23:55

Благодаря колега "cervesa"!
Наясно съм с процеса "Карбонизиране". Все пак доста обстойно вече се запознах с материалите от форума относно домашното производство на бира, а да уточня, че се занимавам с домашно производство на вино (най-голямата ми гордост) и ракия, и не съм съвсем бос в занаята с ферментационните процеси... :D
Бира за първи път правя и ми направи впечатление наличието на пяна в големите бутилки и липсата й в малките. Защо в едните има, а в другите няма? Захарта я мерих с електронна везна - 2,5 грама в малките и 5 грама в големите.
Миналата седмица си купих и термометър и друго оборудване, което вече влезе в употреба през уикенда, но за това ще пиша по-късно. ;)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот mirix » 27 Авг 2013, 09:01

Добре дошъл при нас колега. Като за първи опит ми се струва добър резултат. Постепенно ще се усъвършенстваш и ще достигнеш желания резултат. За запенването не се тревожи да минат десеттина дена, пробвай пък да кажеш :D
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 27 Авг 2013, 09:59

Тия с телените тапи може и да изпускат, аз голям зор видях докато накарам две мои да държат на налягането от бирата.
Ако съм прав, (дано не съм де) сигурно изпуска по малко от капачката и затова стои леко пяна горе.
Жертвай една - отвори я и прецени само дали е удържала налягането и ако не е - огъни теловете с едни клещи така че да увеличат напъна. Сложи и парче измит найлон между тапата и стъклото. Можеш да добавиш пак малко захар ако трябва и тя пак ще се газира.
Китаеца много "лембезе" ги е направил тия тапи, но иначе са много удобни.

Една идея за екстракта : Купуваш 1 пакет екстракт от по-тъмния и го смесваш с 500гр. захар -> получаваш 2 бр. по 500гр. на по-ниска цена, които след разреждане с вода ще добият що годе същия цвят.

Но най-добре мини в отбора на зърнените пивовари :
1. 1кг. малц струва 1.40лв. до 2лв. (светли типове), а дава 5 литра бира.
2. Сам си правиш рецептата и сам си готвиш бирата.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 27 Авг 2013, 15:41

Благодаря на mirix za dobrite dumi!
Теловете на тапите ги бях натегнал предварително, за да затварят максимално стегнато, но кой знае... Чайна - майна! Както казват в Пловдив.
Засега няма да отварям, пък като му дойде времето ще видим.
Относно смесването на сух малцов екстракт със захар 50/50, тая система не ми се нрави някак си... Знам как захарта променя вкуса на виното и затова предпочитам да го правя от чиста гроздова мъст.
По-нататък бих опитал 50/50 малцов екстракт и пчелен мед, но сега съм решил да усвоя занаята по озахаряването на малц. ;)
И така... Първи стъпки в зърненото пивоварство! :)
Миналата седмица закупих малц (смлян), дрожди и електронен термометър. Допълнително си купих и една тенджера под налягане 18 литрова, мрежа за комари от изкуствен плат и тензух.
В събота запретнах ръкави.

Оборудване:
1. Тенджера 9 литра за озахаряване.
2. Мрежа за комари.
3. Щипки за пране.
4. Електронен термометър.
5. Тенджера 18 литра за варене.
6. Решетъчна бъркалка.
7. Керамичен котлон 2000W.
8. Фуния.
9. Тензух.
10. Туба от минерална вода 19 литра за ферментатор.
11. Воден клапан.
12. Йодова тинктура за йодната проба.
13. Захаромер.

Суровини:
1. Pale Ale malt - 2 кг.
2. Трапезна вода "Предела" с ниска минерализация - 14 литра ( 6 литра за озахаряването и 8 литра за промиване).
3. Хмел "Жатец" общо 30 грама (20 грама главна порция и 10 грама за аромата).
4. Дрожди "Belle Saison" - 6 грама.

Реших да пробвам цялата рецепта от А до Я.
Поставих в малката тенджера мрежата за комари и я захванах със щипките по периферията. Налях 6 литра вода и загрях на керамичното котлонче до 38 - 40⁰C.
Последва размесване на малца за 20 минути.
После 20 минути на 52⁰C.
След това главното озахаряване 45 минути на 67⁰C.
20130824_173549.jpg

Температурата я поддържах с доста често разбъркване и горе-долу на всеки 15 минути - доподгряване на керамичното котлонче и преместване на тенджерата на готварската печка (без да включвам там котлона).
20130824_173600.jpg

След 45-тата минута йодната проба мина от раз!
20130824_180425.jpg

Продължих със загряване на 72⁰C и разбъркване 15 минути. Втора йодна проба не направих, защото нямаше смисъл, а доподгрях до 78⁰C. Предварително бях загрял до 78⁰C и 8-те литра вода за промиването.
Самото промиване беше много несръчно, защото все още нямам "Лаутертюн" (работя по въпроса за направата му). Накарах баща ми да извади комарника с малца от малката тенджера и го провеси над голямата. Изсипах съдържанието от малката тенджера обратно в комарника върху малца да се промие малко и след това с една бирена халба започнах да наливам водата за промиване. Промиването мина много бързо и накрая течеше почти бистра течност.
Изстудих малко количество от получената течност до 20⁰C и премерих със захаромера. Показа около 5 захарни градуса! :o
...И тук се уплаших, че съм прецакал всичко с промиването. Но реших след като приключа с варенето пак да премеря и чак тогава да взема решение какво да правя по-нататък. Алтернативите бяха или да варя докато се изпари достатъчно вода и достигна прилична захарност от 10 до 12 захарни градуса, или да добавя малко пчелен мед във варката.
10 минути след завирането на екстракта сложих главната порция хмел - 20 грама. А 15 минути преди края сложих и втората порция от 10 грама. Реших от мене си да добавя и една супена лъжица екстра тъмен сух малцов екстракт за по-плътен цвят. ;)
Варих 1 час и 40 минути (малко се поотплеснах). После затворих тенджерата херметически с капака й. Охлаждах на водна баня в един голям и дълбок лиген при непрекъснато течаща студена вода в лигена.
За мое голямо щастие и учудване, след варенето и охлаждането захарността беше 12,5 захарни градуса!
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 27 Авг 2013, 15:57

Започна се най-досадната част по прецеждане през тензух и зареждане на ферментатора.
Предварително и тензуха и комарника ги бях попарил във вряла вода за дезинфекция преди да ги използвам.
20130824_214125.jpg

20130824_214105.jpg

Наложи се да изхвълям периодично кашата от утайката, която здръстваше тензуха. Филтрирането определено ме изнерви доста! Ако някой знае по-лесен начин за филтриране, моля нека го сподели в подробности!
Най-накрая забърках дрождите за 10-тина - 15 минути в една чаша с екстракт от тенджерата и след аериране на ферментатора ги добавих вътре. Затворих ферментатора с водния клапан и хайде в мазето.
Получи се между 9 и 10 литра (не съм ги мерил точно колко са) екстракт със захарност 12,5 захарни градуса. Колко ли ще е алкохолното съдържание?! Може би някъде около 5% ?
На сутринта бълбукаше постоянно. :)
20130825_084318.jpg

В следващата неделя, ако всичко е наред, ще се бутилира.

Имам и още един въпрос. Понеже всички съдове преди употребата ги измих със сода за бъчви (доста добра концентрация), а след това ги изплакнах обилно с вода. Содата за бъчви става ли за дезинфекция?
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот victoryvt » 27 Авг 2013, 17:00

Сода каустик - за миене.
Йод ! (за дезинфекция)
Една капка от тинктурата в малко вода (литър поне) и преплакваш всичко с нея.
Има и такъв препарат - Йодофор. Ма не знам де се продава, освен да взема и него да продвам в магазина :)

Иначе относно първото ти озахаряване няма забележки - финалното цедене е голям чанч, но се свиква.
Прави така - след охлаждането остави всичко да се утаи и с един маркуч изтегли течността над утайката и после вече ще имаш едно само голямо задръстване.
При по-големи обеми - 100-200л. даже и не го цедим, а го хвърляме или го оставяме да се слегне в една кофа и пак декантираме вече за друга употреба - като развъждане на дрожди примерно.

Интересно ми е защо се хвърляш на тия белгийските дрожди ?
После при дегустацията опиши вкуса и аромата на бирата, аз лично с тях не съм правил.
Ползвам по-неутрални - S04, Notingham, US05
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот daniel.trifonov » 27 Авг 2013, 17:08

Добре дошъл и от мен!
И аз като тебе се борих с тензуха, но засега положението е същото - изгребвам кашата или разлиствам пластовете на тензуха.

Содата за бъчви е по-скоро за почистване, но не и за санитаризиране или дезинфекция.
Дезинфекция не е нужна, достатъчно е санитаризиране, като има няколко масово разпространени варианта:
- Калиев метабисулфит - той е безвреден за организмите но отделения от него газ серен диоксид убива нежеланите бактерии.
- Йодна тинктура 12 - 25ppm.
- Йодофор. Съдържа активни йод и кислород.
- Белина и други хлор-съдържащи дезинфектанти.

Тук е темата за дезинфекцията.
Ако се използват йодните препарати и не се прекалява с концентрацията, може да не се изплаква посудата и така се избягва евентуалното заразяване, по време на изплакването.
При хлорните трябва добре да се изплаке всичко, защото може да остане миризма на хлор.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Да споделя и аз моята нова страст :)

Мнениеот dandilov » 27 Авг 2013, 19:49

Ясно! Ще се ползва йодна тинктура.
Ама се чудя една капка тинктура на 1 литър вода не е ли много малко?!
На въпроса на Виктор за белгийските дрожди - ами тези си купих още първия път. Нали са за ейл и като начинаещ ги поръчах без да се замисля. Сега трябва да ги оползотворя. :D
Ще споделя вкуса на бирата после. Само да стане...
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Следваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта

cron