Моите първи опити

Модератор: Martin

Re: Моите първи опити

Мнениеот mirix » 29 Май 2013, 22:20

Всяка ферментация зависи от много странични фактори. Лично от моя опит забелязах че при опримални температури след около седмица 7 дена минава бурната ферментация. Бирата от бозичка става 1 идея по бистра и на дъното има слой с утайка според зависимост от прецеждането. Тогава местиш в друг ферментатор за вторична ферментация, която отнема също около 7 дена. След това бутилирваш с мъст от хладилника или захар. Търновската школа практикува (7-8gr./l) но вожда къпи с по 4-5gr/l. Ако искш пробвай и двата варианта за да направиш сравнителна характеристика , само там е истината.
Последна промяна victoryvt на 11 Юни 2013, 17:34, променена общо 1 път
Причина: Ей, Миро - бързаш като теле пред майка си - как да разберат хората че става дума за грамове захар на литър млада бира ?
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Моите първи опити

Мнениеот daniel.trifonov » 29 Май 2013, 23:27

Добре, ще изчакам сседмица или докато се поизбистри.

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
Ето я руската рецепта с озахаряване на 72°C, която Викор беше споменал в темата за озахаряването..
Хората също твърдят, че се получава една не силна бира с повече тяло.
Последна промяна daniel.trifonov на 18 Ное 2013, 15:48, променена общо 1 път
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Моите първи опити

Мнениеот victoryvt » 29 Май 2013, 23:46

Това видео е на колегите от Красноярския форум (това е в далечен Сибир, в близост до Монголия)
Аз отдавна съм член на техния форум, който е и същевременно много полезен.
Валера и неговият приятел Александр са големи пичове и фенове на домашната бира.
Само погледнете какво развитие на форума имат, при положение че става дума за далечния Сибир.
Но и темите за водка не са им чужди :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моите първи опити

Мнениеот daniel.trifonov » 11 Юни 2013, 17:24

Такаа, към днешна дата съм бутилирал и трите варки. Втората варка беше първа по-реда си, защото беше с по-малко захари (грешка при озахаряването) и ферментира преди другите.
Вече минаха 5 дни от бутилирането и отворих една бутилка, за да видя дали се газира. Имаше някаква слаба газировка, но беше вкиснала. Вероятно или заради малкото захари, респективно алкохол, който да я пази или не съм санитаризирал добре нещо и ферментора се е бил заразил. :?
Както и да е. Първата и третата варка ми дават надежди за подобаващ успех. Тях ги опитах преди бутилирането и са много приятни. Ще пиша пак след седмица, когато се газират и поотлежат малко.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Моите първи опити

Мнениеот victoryvt » 11 Юни 2013, 17:49

По какво определи че е вкиснала ?
Мирише ли на оцет ?
Най-добре е да се мери пеха : на млада бира е около 4.5 , на всички комерсиални БГ бири е ТОЧНО 4.5 :) можем да си сверяваме пеха-метрите по тях (Загорка и Бритос съм мерил - коват 4.5).
Нормална високоекстрактна (12% и нагоре) бира (каквито трябва да са нашите) е под 4.5 - обикновено моите и на Боса - cervesa са 4.2 - 4.3 . Това означава една идея по-кисело от купешките, но и по-правилно (по Кунце).
Под 4 вече може да се очаква вкисване.

Причината за вкисването е (при нормално протекла ферментация):
1. Недобра хигиена при бутилиране.
2. Недобро затваряне.
3. Прекалено много въздух в бутилката.
4. Слабоекстрактна или слабоалкохолна бира се мъчи да бъде газирана с прекалено много захар - дрождите не са витални, поради ниския алкохол се задействат оцетни или млечнокисели бактерии.
5. Разлагане на прекалено "тлъста" дрождева утайка - в нея има не само дрожди, а и останали белтъци непресечени и непремахнати през предишбите етапи - варене, охлаждане, преливане, ферментация. Ферментация при прекалено високи температури.
6. Недостатъчно бързо охлаждане след варенето - ако сте оставяли мъстта сама да се охлади - тя минава през диапазона 40-50гр. бавно и точно там я атакуват млечно-киселите бактерии - отгоре на пивната мъст се получава слой като сопол лигав и много кисел.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моите първи опити

Мнениеот daniel.trifonov » 11 Юни 2013, 22:07

Не съм мерил pH, но аромата е подобен на лимонов сок и на бъчва едновременно, вкуса не чак толкова кисел.
Нека да поседи още няколко дни (бутилирах я на 7-ми) и после ще сложа няколко бутилки в хладилника да отлежат малко, чак след това ще пробвам на вкус и на pH-метър.
Мисля си, че са я налазили оцетните или млечно-киселите бактерии, както казваш.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Моите първи опити

Мнениеот mirix » 12 Юни 2013, 09:32

Добрата ми практика показва, че при бутилиране в стъкло е хубаво да се напълни и една ПЕТ бутилка. Когато се вдърви тази бутилка значи и другата е готова за пиене. Това го правя защото ме дразни сладкия и диацетилов вкус :)
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Моите първи опити

Мнениеот daniel.trifonov » 12 Юни 2013, 10:56

Така е, но нямах хубава под ръка. Имах само от мин. вода, ама капачката им е много слаба.


.::Редакция 02.07.2013 [15:39ч]::.

Към днешна дата останаха само по 2 бутилчици от първата и третата варка. Запазени са за важно събитие към края на месеца.
Първата варка се получи почти перфектна. Ако бях пресметнал и намалил малко Алфа-горчивите киселини според хмела и оригинала на рецептата, ще че да е перфектна.
Втората варка не става за пиене. все едно съм изстискал сок от лимони и съм го смесил с бирата. Хем е бира, хем е страшно кисела. :roll:
Третата варка се получи точно както я описват Валера и Александр от красноярския форум - лека и почти безалкохолна, с плътен вкус.
Засега съм много доволен от резултатите. На заплата ще има следваща покупка на материали.

Поздрави на всички!
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Предишна

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта