Първа бира в домашни условия

Модератор: Martin

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот bojo » 16 Юли 2014, 23:06

Малко данни за кафевия ейл подобие на едно битерче от форума:
Малц: Pale Ale Malt - 4,5кг CARAAROMA - 0,3кг горе е сгрешен карамюниха, CARAFA - 0,3кг
Вода 16л за озахаряване и 23л за промиване.
Озахаряване: 52гр - 15мин, 62гр - 10мин, 67гр - 50мин, 72гр - 10мин, проба йод и 77гр.
Промиване - е те тука настана проблем. Отначало вървеше добре и като почна да намалява направо почти спря. Водата 76-77гр , какво стана неразбрах. Поразбърках малко дълбочко. Така вдигах дебита, но и мътилките. Последва изпразване на кофата за прецеждане, измиване и всичко вече е наред. Събрах 32-33л за варене с незнайна плътност, че след тоя цирк нерви не останаха. След сваряване - 26л на 12% плътност.
Варене 90мин.
Хмел 18гр Northern Brewer 10мин след завиране и 40гр жатец 20мин преди края. IBU според мен малко под 30.
15мин преди края мъх.
Дрожди S04 да ги сравня с нотингама от предните опити. За 1час в буркана направо имаше водовъртеж, май са по-сръчни.
И в момента моторите бръмчат вече :D .
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот dandilov » 17 Юли 2014, 09:23

S04 тръгват бързо, но след 48 часа стават "мързеливи" и ферментацията продължава по-дълго от "Нотингам".
Крайната плътност остава по-висока от "Нотингам". Т.е. остават повече захари и като резултат дават по-малко алкохол.
Също така газировката в бутилки продължава минимум седмица и нагоре.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот bojo » 18 Юли 2014, 17:25

На 48 часа в момента S04 си пърпорят все още , пяната вече е почти спаднала. Отделените газове на S04 имат някакви цветни аромати, докато при нотингам не усетих нищо, дали е от дрождите или хмеловете знам ли?
Днес дегустирахме и втората партида - американски пейл ейл. Ми немам думи - промишлените производители изтърваха сериозен клиент :D . Малко е по-мътничка от предната, но за домашна е идеална.
Изображение020.jpg
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот dandilov » 18 Юли 2014, 17:41

Браво! Много добре!
Много от рано сте я "подпукали" обаче... :D
Имай в предвид, че бирата разкрива истинския си потенциал след достатъчно отлежаване в хладилник. Минимум 3 седмици.
Вкусът и аромата са доста по-различни тогава и то към по-добро.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот bojo » 18 Юли 2014, 19:25

Ми то не се трае :lol:.
Това с отлежаването в хладилник ми е голям проблем, ако продумам за отделен хладилник в къщи рискувам да бъда овикан сериозно. Имам идея за стар хладилник в мазата с бутнат термостат на 10-12гр, ама за сега съм доволен и така.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот dandilov » 18 Юли 2014, 19:55

От 0 до 4 градуса е най-добре да отлежава, пък и се съхранява достатъчно много време така. До 1 година казват по-опитните.
А иначе нищо не ти пречи да сложиш по една бутилка в сегашния ти хладилник - на вратата например.
Ако си измил и дезинфекцирал добре бутилките преди пълненето, и не си вкарал някаква зараза, след 3 седмици ще видиш за какво става въпрос. ;)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот dandilov » 20 Юли 2014, 18:00

Между дугото и на последната снимка се забелязва доста бистрота.
Да не прекаляваш с ирландския мъх?
Имай в предвид, че прекомерната употреба на това вещество може да доведе до рак на стомашно-чревния тракт!
Така, че внимавай с него!
Максималната доза е 40 милиграма на литър!
Аз ползвам малка китайска електронна везна, закупена от ebay.
На една варка за туба от минерална вода слагам максимум 0,5 грама ирлански мъх.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот bojo » 20 Юли 2014, 19:04

Благодаря за полезната информация.
Първата явно затова е толкова бистра - 1гр мъх на 17л за ферментация. Дори и отпадъка при финалното прецеждане да добавим няма 20л. Попрекалил съм явно, ама от един път се не мре :) .
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот victoryvt » 21 Юли 2014, 11:03

Карагенанът (Е407) е активното вещество в ирл. мъх.
Той е мощен колагуант - използва се повсеместно в хранителната промишленост - най-вече в колбасите.
Казват шеговито че чрез него от водата се прави сирене или кренвирши - в зависимост от другите добавки.
Дали е вреден или не - изследвания много. Официално световната здравна асоциация го обявява за безвреден през 2001-ва, но така или иначе има много изследвания за евентуални вреди.
Та щем - не щем - ние го приемаме чрез всякакви други продукти - колбаси, сирене, млека, сладоледи, сладкарски продукти, та чак до паста за зъби.
В нашата бира обаче той се използва за коагулиране на белтъците като ги прави на утайка и после ние я изхвърляме, така че една много малка част от него остава в бирата. Докато използван за направа на кренвирши например - си го поглъщаме нацяло с тях.
Та мисълта ми е че едва ли ще си навредим повече ако го ползваме за бистрене.
Отделно че крайната бира може да бъде допълнително бистрена с няколко съвсем безвредни продукта :
1. Желатин
2. Белтък от яйце
3. Бентонит

(След такова бистрене обаче нека се има пред вид и че няма да има достатъчно живи дрожди за бутилкова газировка и ще трябва да се добавят при бутилирнето.)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Предишна

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта

cron