Първа бира в домашни условия

Модератор: Martin

Първа бира в домашни условия

Мнениеот Hristo » 20 Яну 2013, 17:43

Току-що приключих с първото си варене на бира.
Рецептта беше на Виктор: 2,4 кг светъл малц, 0,270 кг карамюних, 0,050 кг карафа в 10 литра вода. Размесвах ги при 40 градуса. След това вдигнах до 50 и... се видях в чудо. Поддържането на една и съща температура се оказа невъзможно, още повече че термометърът след преместването си на различни места в тенджерата показваше различни температури. После пък при покачването.... Мъка, мъка... Както си стои и не мърда и изведнъж - ракета, температурата хвърчи нагоре. Както и да е, с постоянно въртене на копчето на котлона, с местене на тенджерата и с бъркане стигнах до момента на прецеждане. Едно нещо ме крепеше - преди векове старите монаси-пивовари не са имали нито дигитални термометри, нито електрически котлони и кой знае колко пъти не са постигали нищо, но пак са продължавали. Обаче постепенно започна да се промъква в мен и една контра-мисъл: Ами ако след няколко поредни неуспешни опита тези монаси са имали възможност да зарежат всичко, да отидат в магазина и да си купят готова бира, дали нямаше да го направят?
При промиването всичко сякаш мина нормално, добавих 13 литра вода, напълних 18-литровата си тенджера почти догоре и остана още течност в лаутер-тюна. Варенето след това беше лесно, добавих хмел Нъгет, Халертау и петнайсет минути преди края Жатец. При охлаждането отлях част от бирата във втора тенджера и използвах легени и студена вода в банята. Отлятата бира във втората тенджера беше бистра, а тази в първата тенджера бе доста мътна, мисля че това беше хмел вътре.
Малко преди преливането бях сложил 8 грама дрожди Нотингам в едно канче вода загрята до 39 градуса. Оставих ги така покрити с пластмасово капаче.
След около 1 час стигнах температура 20 градуса и започнах с преливането. Нямах подръка гевгир и реших да сложа марля върху фунията, но мътилката беше толкова много, че след първите няколко черпака вече трябваше да я изгребвам от марлята с лъжичка. Всичко това щеше да отнеме най-малко два часа и затова махнах марлята, надявайки се след 5 дни при откаляването мръсотията да изчезне, а дотогава да си набавя и гевгир.
Сложих дрождите.
Сега обаче ги гледам през 5 минути и сякаш нищо не се случва....
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот vsd » 20 Яну 2013, 18:36

Изчакай още малко, ще тръгнат, просто трябват няколко часа. Виж ги утре сутрин, сигурен съм че водния клапан ще бълбука вече.
Не се притеснявай че във ферментора е попаднала утайка от хмела и т.н. Ще видиш че ще се утаи.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот cervesa » 20 Яну 2013, 18:51

Поздрави за първия опит!
Какво бих могъл да те посъветвам:
1.При възможност използвай газов котлон-спираш газта и подгряването спира.
2.За първи опити в домашни (апартаментни )условия по-добре е да се използва doubble infusion температурен режим-подгряваш водата до 65С,слагаш смления малц ,мериш контролно температурата (да не падне под 62С) ,слагаш капака,чакаш 1 час,ако се чудиш какво да правиш,разбъркваш от време ма време (котлонът не работи),като изтече този час ,включваш котлона и при непрестанно бъркане вдигаш на 72-74С,чакаш оше 20 мин.правиш йоден тест (купуваш си йодна тинктура от аптеката,вадиш от мъстта в една чинийка ит пивната мъст,изчакваш 2-3 мин да се охлади,капваш 2-3 капки йод-ако си остане жълтокафяв ОК,ако синее,чакаш още 20 мин,и пак тест-сега трябва да е ОК.Вдигаш температурата до 80С и край на майшуването.Стъпката с 72С може да се прескочи при ОК тест след 65 озахаряване,вдигаш до 78 С и точиш.
3.Охлаждай при възможност в по-дълбок съд,като падне на 20С,с лъжицата завърти мъстта и създай завихряне whirlpool) в течността.Оставяш и чакаш 1 час.След това източваш с маркуч (закрепи го на една пръчка която да дистанцира входния му отвор на около 15-20 мм от дъното,това си е откаляване)Загубата си е част от процеса:()
4.Слагаш дрождите или стартера ,ако правиш такъв,резултата очаквай след 12 часа (в тази фаза дрождите дишат кислород и се размножават,като го изкльопат,тогава ше почнат да ядат захар,да правят ценни я за нас алкохол:) и да отделят СО2 .

Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот Hristo » 21 Яну 2013, 06:44

Вече повече от 13 часа след слагането на дрождите и...няма никой вкъщи. Преместих ферментора на малко по-топло, да видим какво ще стане. Но най-вероятно съм допуснал замърсяване по време на охлаждането. Със стартера възможно ли е нещо да съм объркал? Изсипах дрождите в метално кенче с вода около 39 градуса, покрих съда с пластмасов капак и така го оставих за повече от час (направих го малко преди края на варенето).
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот cervesa » 21 Яну 2013, 09:50

Този тип дрожди ,по принцип издържат на по- високи температура (39 С в твоя случай,)възможно е да са получили шок като 39 град ди ги сипал в 20С.
Каквото и замърсяване и да има то не се отразява на ферментацията, а на вкуса. Ейловите бири ( с горноферментиращи дрожди) най-добре ферментират при температури 15-20С.Ако не си получил спесификацията на Нотингам ейл ето:
nottingham_datasheet.pdf
(1.07 MiB) 1080 пъти


Възможно е също така да не ти е добре уплътнен водния затвор,тогава няма бълбукане:),това не пречи.Ако има пяна отгоре на ферментора всичко е ОК.Във вторник вечерта измери екстракта,ако е паднал значи си ОК.Пиши за по-нататъшни инструкции:)
В понеделник сутрин малко е рано ,яма все пак :Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот Hristo » 21 Яну 2013, 10:56

Cervesa, никога не е рано за наздраве! Много ти благодаря за съветите и окуражаванията. Имам тънък слой (около 1см пяна) отгоре, но няма никаква видима активност - мехурчета, движение на пяната и т.н. Ще чакам и ще стискам палци. Адска мъка е да гледаш едни прекрасни 18 литра с чуден тъмен цвят и да се чудиш дали вместо в стомаха ти няма да попаднат в канала....
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот cervesa » 21 Яну 2013, 11:02

Значи всичко е ОК щом има пяна.Еърлока не ти е уплътнен или още не се е наситило празното пространство с СО2.Щом има пяна ще пиеш бира;)
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот victoryvt » 21 Яну 2013, 11:48

Христо, ако не ти тръгне ферментацията - вземи ръсни отгоре още малко дрожди без да ги рехидрираш.
Виж добре ли е уплътнен водния клапан - оня болкит трябва да е добре залепен, стисни леко стените на тубата и трябва да излезе балонче. Не стискай прекалено защото после ще засмуче водата !
И ... колко време стояха дрождите в канчето с топлата вода ? Ако е повече от 20 мин. - пиши ги бегали.
Защото им трябва захар, и минерали и т.н.
Нищо не е загубено де, пак казвам - ако до 24 часа след посяването не забълбука клапана и се вдигне един два пръста пяна - посявай нови дрожди директно отгоре.
За следващия път - рехидрираш в не чак толкова топла вода, слагаш и една лъжица захар ако ще трябва да чакат повече от 20 мин., а може и малко от мъстта - докато чакаш да изстине голямото количество вземи малко и го размеси с вода 1:1 и в него рехидрирай дрождите, така може да почакат и повече часове, даже тъкмо ще се развиват и после след заквасването ще забълбука по-скоро клапанът.

И не се притеснявай - аз на първата бира лежах до ферментора в очакване да забълбука :)

Я снимай ферментора да видим цвета как е, и дали има ферментация.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот victoryvt » 21 Яну 2013, 11:54

Hristo написа:Вече повече от 13 часа след слагането на дрождите и...няма никой вкъщи. Преместих ферментора на малко по-топло, да видим какво ще стане. Но най-вероятно съм допуснал замърсяване по време на охлаждането. Със стартера възможно ли е нещо да съм объркал? Изсипах дрождите в метално кенче с вода около 39 градуса, покрих съда с пластмасов капак и така го оставих за повече от час (направих го малко преди края на варенето).


Мдааа, сега го прочетох !
Повече от час ... я има , я нема оцелели - Тъй че вкарай 8 гр. още без рехидриране и ще стане работата (след още 10-12 часа)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Първа бира в домашни условия

Мнениеот Hristo » 21 Яну 2013, 12:10

victoryvt написа:...
Виж добре ли е уплътнен водния клапан - оня болкит трябва да е добре залепен, стисни леко стените на тубата и трябва да излезе балонче. Не стискай прекалено защото после ще засмуче водата !....

Извинявай за идиотския въпрос, ама аз трябваше ли да сипвам вода в тази капачка? Защото ако е трябвало, не съм сипвал, нито пък съм разбрал откъде бих могъл да сипя. Просто я сложих така и уплътних с болкита.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Следваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта