Как се вари бира в кухнята

Модератор: Martin

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот cervesa » 12 Яну 2013, 20:35

dido the great написа:здравейте бирени братя
ето един мой опит
рецепта: германска пшеничена бирa
5 lb pilsner malt
4 lb wheat malt
и двата малца са на weyermann
майшуване single infusion(майш при една температура) 69 C 60 мин
5 мин преди края се прави lautering-претакане на пивната мъст(wort)
майша се прави с 13л. вода
отделяне на пивната мъст и доизвличане на веществата от малца с още 9 л при 75 С(sparging) за 20 мин.
2012-12-08 11.51.44.jpg

хмел:cfj(7,5%) 11,5 gr 60 min
cfj(7,5%) 8,5 gr 5 min
ibu-16,8
хмела е на булхопс от тазгодишнита реколта
2012-12-08 17.05.13.jpg

а тук майка ми,която е първа пивоварка, аерира пивната мъст с въздушна помпа за аквариуми
дрождите са sefbrew wb
2012-12-08 17.27.45.jpg

2012-12-08 17.58.49.jpg

а тук бирата ферментира 14 дена при около 16 С,заедна с бирата от предното варене ,която е белгийски трипел
а докато чакам тези две партиди да станат
2012-12-10 22.33.00.jpg

пия червеният английски ейл ,който вече е готов и стана по-тъмен отколкото трябваше.
между другото ще съм изключително доволен да дискутирам домашното пивоварене с всички вас
НАЗДРАВЕ


Бих препоръчал тристепенно майшуване на вайцен.В сайта на Fermentis (старата версия-в новата още не съм запознат в подробности ;() за Weizen ( Safbrew WB-06)е указана температурната схема-работи перфектно.Single infusion е американската визия (щото са мързеливи:)),аз предпочитам за стaут и портер- double infusion.Вайцена винаги го майшувам по схемата 50/60/70(това е за по-лесно помнене,иначе си има нюанси:),като вкарвам малца на 35-40 С.
CHEERS!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот Hristo » 13 Яну 2013, 08:38

При майшуване в кухнята, върху обикновен котлон, който има само степени, а няма възможност за настройване на градусите, трудно ли се постигат температурните паузи?
Съжалявам, ако прекалявам с въпросите, но в момента съм като човек, който много иска да се научи да гребе, но няма нито лодка, нито гребла, нито море наблизо.... :)
Victoryvt - писах ти на лични за обема на тенджерата, надявам се, че не си ме забравил и когато имаш време ще ми пишеш.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот victoryvt » 13 Яну 2013, 15:44

Не съм, ще спретна един лаутер-тюн утре и ще го сложа да се вижда и като цена и като визия в магазина.
Мелничката май и тя ще стане с друга пружинка, даже сега ще я пробвам.
Другото е ясно.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот Крисо » 13 Яну 2013, 16:59

Подкрепям колегата Cervesa. При приготвянето на Weizen бири, майшуването започва от по-ниски температури- 50 градуса даже е високо. Започва се с температура от 37 градуса и по етапно се повишава на 45-52-62-72, като целта е 78 градуса в края на майшуването. Този температурен график е характерен за немския стил пшенично пиво. При белгийският Wit, началната температура е малко по-висока- 45 градуса.

Тези ниски температури се поддържат за кратко време, обикновено не повече от 10 минути за всеки отделен етап. Това благоприятства за отделянето на феруловата киселина, която се съдържа в пшеницата и допринася за образуването на характерният за пшеничните бири аромат (банан и карамфил).

В Германия, все още се изисква, всяка бира, която претендира да се нарича Weiss/Weizen, да съдържа минимум 50% пшеничен малц.
Аватар
Крисо
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 13 Дек 2012, 21:32

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот victoryvt » 09 Мар 2013, 20:24

Започнал съм експеримент с декокционно майшуване.
Правя светла бира по германски тертип, да видим какво ще стане.
Ще охмелявам с Халертау и Жатец. Ще ферментирам с Нотингам на 15 гр. да стане като лагер.
Започнах от 38 гр. , извадих 1.9 кг. гъсто , прекарах го бавно през всички температури до 72, там задържах 10 мин. и установих че се е озахарило ! Заврях го и го смесих с другото - получи се 50 гр., дозагрях до 52 и извадих 2.9кг. гъсто което загрх до 66 и от там до 72, задържах 10 мин. и разварих.
При смесването стана точно 66гр.
отделих още 1.8кг. и започнах леко да ги затоплям до 72, сега ги чакам да се озахарят и ще ги кипна.
Смятам да уцеля с тях 72 в общия майш.

Екстра стана всичко. Озахари се добре, прецеждането беше песен.
Сега глася ферментора.
Ще я държа на ниски температури.

2.5кг. малц - 12л. на 12% екстракт
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот Hristo » 10 Мар 2013, 10:55

Как оценяваш декокционното майшуване - много ли е по-трудоемко от другото?
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Как се вари бира в кухнята

Мнениеот victoryvt » 11 Мар 2013, 11:18

Не, но иска добра организация - два котлона , или ако е само един да е силен.
Озахаряването до последно не е пълно, но след последното задържане на 72 гр. става перфектно и то за 10-15 мин.
Логично е да е така , понеже винаги се смесва полуозахарено от декокцията с недоозахарено от общото.
Но накрая на 72 всичко приключва.
Прецеждането беше песен, сложих на лаутъртюна едно парче винилна мрежа с дребни дупки и над нея кашата.
Ще видя после на вкус дали има промяна, на ефективност съм добре : 12л. на 12%, ако имах по-голям съд за варене щеше да е още повече. (от 2.5кг. малц - български светъл)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Предишна

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта

cron