Ремонт на ПЕТ кег от тип Петейнър

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Ремонт на ПЕТ кег от тип Петейнър

Мнениеот victoryvt » 07 Сеп 2016, 10:55

Отдавна ползвам тези кегове, тъй като са леки и прозрачни - при миене се вижда какво си измил.
Разбира се, имат си много недостатъци - по начало са за еднократна употреба и многократното им ползване води до износване на пластмасата и уплътнението.
В течение на 2 години и нещо имам натрупани 5-6 кега, които са започнали да изпускат налягане и поради това съм спрял да ги ползвам.
Реших че е дошло времето да ги разглобя и да видя дали подлежат на ремонт или са за боклука.

Устройството им е просто - външен балон и глава с тръбичка.
Има една единствена сглобка между тези два компонента и тя е направена почти неразглобямо, поне не и с прости инструменти.
Но тъй като всичко е от пластмаса - може лесно да се нагрее и става пластично.
За нагряване ползвах поялник с горещ въздух, но може и със запалка или пистолет за горещ въздух или някаква малка горелка.
Трябва много да се внимава и да се загрява само посоченото на снимката с кръгче. В противен случай се получава деформиране на балона, както ще видите на последната снимка.
нагряване.jpg


След като поомекне бялата закопчалка лесно се откопчава с отвертка и дърпане нагоре.
Изважда се главата с тръбичката.
механизъм.jpg


Вижда се един черен гумен пръстен, който прави цялото уплътнение на балона с механизма на главата.
Пробвал съм преди време да го сменям с О-ринг със подобен размер, но не стана.
Формата му е особена и О-ринга не прави добро уплътнение.
уплътнението.jpg


Решението е да се намаже мястото на пръстена пред и зад него с лепило от типа на универсалните за пластмаси, или с двукомпонентно на епоксидна смола.
И двата варианта подействаха, ще видя кой ще издържи по-дълго.
Следва обратно сглобяване като тоя път загряването на бялата закопчалка е по-лесно и по-слабо.
Трябва да се внимава да щракне добре и да влезе между двата прореза на балона.
Следва стягане със скоба за водно съединение 50-70мм (точния размер е 65)
резултат.jpg


Виждат се и пораженията по балона от духалката.
На втория кег вече внимавах и ги няма.
Надух ги и двата до 3 атм. и засега не изпускат.
На следваща варка ще ги пълня и ще се надявам да не ме издънят с изпускане.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron