Моята скромна система

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Моята скромна система

Мнениеот kbirnika » 09 Май 2016, 18:40

Ако трябва да съм откровен, нагревателите и ледената вода ги сметна един мой познат (малко гледайки в тавана), който се занимава със климатична техника (хладилни камиони и камери), но все пак му се доверих.
Но това което аз мога да кажа че при мен 50 литра си врят без проблем и при факт, че дори нямам изолация.
kbirnika
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Мар 2016, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re: Моята скромна система

Мнениеот brokenerror » 10 Май 2016, 00:24

Виктор, за колко време ти завира ?
В бирата била истината - там се раждала мъдростта, аз ли? Аз все прост си стоя :)
Аватар
brokenerror
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 71
Регистриран на: 10 Апр 2013, 20:18
Местоположение: Раковски

Re: Моята скромна система

Мнениеот nik0st » 10 Май 2016, 07:09

45 лтр мъст врат твърде бурно с 2 бързовара х 2 кВ в моя случай. Затова на единия му променям мощността с регулатор за активна енергия.
nik0st
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Апр 2013, 21:16
Местоположение: Варна

Re: Моята скромна система

Мнениеот victoryvt » 10 Май 2016, 07:54

Аз ползвам 3 нагревателя - 2квата вграден в казана на дъното, който включвам още по време на промиването щом се покрие с течност.
Когато нивото достигне около 80л включвам и другите два - бързовари по 2 и 3 квата като отначало опират дъното, а после ги повдигам с по една щипка за пране.
Завира още преди да е свършило съвсем докрай прецеждането.
Всеки нагревател е включен в отделен контакт обаче :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моята скромна система

Мнениеот Steelheart » 10 Май 2016, 07:57

Демек паралелно свързване, иначе мощноста ще иде у реката... :?
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Моята скромна система

Мнениеот Dejmos » 10 Май 2016, 11:34

brokenerror написа:А как си изчислявате колко kW да са ви нагревателите, щото аз се ръководя по това:

А=c*m*(t2-t1), kWh , където
с - специфичен коефициент на топлоемност за веществото /от справочници/
m - масата на веществото в килограми
t2 - крайна температура в целзиеви градуси
t1 - начална температура в целзиеви градуси

Специално за водата - пример с 50 л бойлер (водата да заври от 20 градуса - до 100) /пренебрегваме водосъдържателя/:

А= 0,00116*50*(100-20)=4,64 кWh

Или аз нещо бъркам??

Да. Формулата дава нужната енергия, в киловат-часа, а не мощността на загряващия "уред". Изчисленото показва, че с 1,5kW нагревател ще трябват 3 часа, с 2 kW - малко над 2 часа и т.н.

Плюс това - за завиране на бирата тръгваме не от 20, а от около 70*

А и тези изчисления пренебрегват топлинните загуби на съда. По принцип е достатъчно да има повече отдавана от нагревателя топлинна енергия, отколкото се губи през стените на съда и с изпаряваната течност, за да заври... все някога. Но в нашия случай трябва да заври достатъчно бързо, нямаме цяла вечност да го чакаме.

Така че прилагайки тази формула за температурна разлика от 70 до 100* и за нужното количество течност, и залагайки някакво нужно време за завиране, ще получим нужната мощност на нагревателя. Но, ако заложим твърде бързо загряване, после ще имаме твърде интензивно кипене. Решение - два бързовара и изключване на единия след завиране или регулатор на мощност. Или газ разбира се.

Steelheart написа:Демек паралелно свързване, иначе мощноста ще иде у реката... :?


То така или иначе е паралелно. И в един контакт / разклонител да ги включим, пак ще са паралелно. Но ако не са в различни вериги, ще стопим контакта или ще гръмнем бушона. 7-те киловата на Виктор са 31 ампера, а това е повече от бушоните, които обичайно се монтират в жилищата (16 или 25А). И определено е повече от тока, за който е разчетен един стандартен разклонител (16А).
Ако не се вържат в различни вериги, следват проблеми. При правилно избрани бушони - ще гръмнат бушоните. Ако са неправилно разчетени или някой ги е "правил", използвайки арматурно желязо (бодливата тел прегаря по-бързо ;) ), ще стопи контакта, ще запали инсталацията или нещо също толкова лошо...
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Предишна

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron