Помпи за гореща пивна мъст!

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот dakobow » 16 Юни 2015, 23:13

Аз бих ползвал тези които са за парно белите, или полипропилен за топла вода!Сега правя нова система, но тръбите не са ми на дневен ред!
Аватар
dakobow
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 86
Регистриран на: 27 Яну 2014, 01:20

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот victoryvt » 17 Юни 2015, 08:40

Пробвах наскоро две китайски помпи на 12В с малка мощност (под 10вата) - дебит около 4-5л./мин. , височина до 2м. - с пластмасова помпена част са, стават за храни (доколкото може да се вярва на китайците) и са уж до 100гр. темп.
Аз за всеки случай направих лек радиатор на корпуса на двигателя (от кенче бира с ножицата изрязано) защото нещо им нямам вяра че ще издържат при загряването.
Учудващо добре се справиха до края на озахаряването нон-стоп циркулирах течността с едната.
Не прегря двигателя, не се запуши помпата. Общо взето става.
А дебит от 4-5л. в минута е предостатъчен (в моя случай - варка 100л. ), друг е въпросът че не успях да реализирам RIMS от първия път , тъй като започна да ми прегрва нагревателя, сега мисля малко друг подход - с повече нагреватели.
Обаче ако човек предпочете не RIMS, ами HERMS - няма проблеми.
(първото е - помпата циркулира течността от майша през нагревателен елемент на ток и така вдига градусите, а второто - циркулира през серпентина потопена в съда с горещата вода за промиване)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот daniel.trifonov » 17 Юни 2015, 10:04

Ето го и нагледно: RIMS-HERMS.
Като цяло системата на Емил Ван Де Лохт може да служи за пример на всеки, решил да прави HERMS.
Замислил съм и аз една подобна система, но не чак толкова усложнена.

За помпата китайците пишат, че е от полисулфон PS, ама как да разберем дали наистина е от тази пластмаса нямам представа. Ако наистина тази пластмаса не е вредна за здравето, то това са си най-добре похарчените $25.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот Dejmos » 10 Сеп 2015, 17:25

Очаквам да пристигне помпа за гореща вода и ще сглобявам някаква по-мързелива система. Надявах се да направя всичко с меки връзки, лесно за монтаж и преработка, но прочетеното по-горе ме отказва. Не ми се тестват различни връзки, докато открия коя (ако изобщо има такива) няма да даде вкус след час циркулация на гореща мъст.

Но все пак търся удобството на някаква бърза връзка. Вие какво използвате за тази цел?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот victoryvt » 10 Сеп 2015, 17:55

Силиконов маркуч фи 12, месингов щуцер 1/2" / 12мм , китайска помпа на 12 волта / 5-6л. в мин.
Силиконовият маркуч даже и не го стягам със скоба, досега не се е изхлузвал, но най добре една скоба да се сложи.
С помпата рециркулирам течността под лъжливото дъно, а загрявам на газ отдолу. Отделно имам бъркалка на 1 см над лъжливото дъно, която се върти от мотор за чистачки на кола с редуктора си както е.
Мъстта е мътна и съдържа дребни частички, но не задръства помпата.
Има един проблем заради бъркалката - след 5-10 мин. триците се напластяват във форма на конус обърнат надолу и с дебелото по стените на казана.
Не че нещо кой знае какво става , но от време навреме го разбърквам на ръка с една дървена бъркалка.
Рециркулацията я правя при вдигането на темп от главната за озахаряване (65) на следващата - 72 и после до 76.
През самото озахаряване освен бъркалката друго не ползвам - нито загрявам , нито рециркулирам. Температурата я фиксирам на 66 примерно и до 30 мин. пада не по-ниско от 64. На 30-тата минута започвам рециркулация и загряване на газ отдолу и докато вдигна до 70 вече са минали още 15-20 мин.
Достигам 72 след още 10-15 мин. и само намалявам силата на газа, правя си йодна проба - обикновено е ок, и леко повишавам силата на пламъка и постепенно го вдигам още - така след още 15-20 мин. стигам до 76 и спирам всичко.
Общо за озахаряване от разбъркването до началото на прецеждането времето ми е не повече от час и половина.
Става дума за 100л. варка ...
Изолацията на всички казани е с минерална вата 5см и няма никакво излъчване на топлина. (Например големия казан в който правя варката - 160л. когато го ползвам за дестилация на алкохол ми пада до 20гр. околна темп. за два дена ! И то като се има пред вид че капака и дъното нямат изолация)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот Dejmos » 10 Сеп 2015, 19:21

И аз си мислех за подобна алтернатива, да използвам щуцер за "бърза" връзка. Но ми се ще да използвам помпата за различни неща по време на озахаряването/варенето/охлаждането, та се надявах на едновременно бързо и стабилно съединяване/разкачане.

Идеята ми е да направя цялостна система с известна ръчна намеса.

Ферменторът - 30л бидон, се използва за загряване на вода с електрически нагревател и термостат до 78* и се държи там. Ще му сложа канелка, която през кран да се свързва с помпата.
За озахаряване 24л хладилна чанта, оплетка от мека връзка за прецеждането, вместо бъркане непрекъсната рециркулация на мъстта, с преминаване през нагревател. Нагревателят ще е с регулатор на мощност, за да не развива висока температура. Естествено с термостат. Вливане през надупкана тръба под нивото на мъстта, за да не плиска. Сондата на термостата направо вътре в малца. Кранове на входа и изхода на чантата.
Ферменторът и озахарителя са свързани с входа на помпата през кранове, изходът е свързан през кранове с казана (40л бидон) и горния край на озахарителя.
Преди началото на озахаряването вливане на нужното количество гореща вода от ферментора в озахарителя с помпата, циркулация до достигане на температура за страйк и смесване с малца. Рециркулация на мъстта с ниска степен на нагревателя. След изтичане на времето за пауза, засилвам нагревателя до достигане на новата температура, пауза (повтаря се колкото трябва). Управлението на термостата и нагревателя - ръчно, поне на първо време, после ПИК.
Промиването пак с помпата, отваря се крана към казана и се източва мъстта. Затваря се крана, отваря се този към ферментора и се влива вода за промиване. Нклк минути рециркулация, ново източване, пак вливане... Цялото количество вода за промиване се влива на 4-5 пъти.
Не съм описал подробно кой кран се отваря и кой затваря на даден етап, но става ясно. Поне на теория. Надявам се да не объркам някой кран в реални условия.

Разкача се казана от помпата и се започва варене. Отново с бързовар. 2кВ за 30+ литра се оказа малко, ще ползвам 3,8кВ с регулатор на мощност. Докато ври, почиствам озахарителя и дезинфекцирам ферментора.

Сега сложната част. Охлаждането на сварената мъст. Още нямам серпентина, не ми се прави на този етап. Освен това водата вкъщи е доста топла и няма да е ефективно. Имам един меден радиатор от автоклиматик (вътрешното тяло), който смятах да ползвам вместо серпентина. Щеше да има много добро охлаждане, но има и елементи от алуминий, които не знам дали мога да демонтирам, без да повредя радиатора. А и почистването на всички тези ламели ще е голяма беля.
Дойде ми друга идея - охлаждането да е външно. На казана два щуцера, чрез тях свързвам помпата и радиатора, след сваряването пускам помпата и охлаждам радиатора с вентилатор. Може и да се пулверизира вода за подобряване на охлаждането. Щуцерите да имат срещупосочни извивки вътре в казана, така че циркулацията да създаде въртеливо движение и да концентрира утайките в средата. След охлаждането се оставя поне час да се доутаи. Радиаторът се разкача, а помпата се ползва за прехвърляне на мъстта във ферментора.

Това е идеята ми. Какво мислите? Допълнения, корекции, критики...?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот damyan_rm » 12 Сеп 2015, 10:51

Що не се обзаведеш със серпентина - хем ще охлаждаш по-бързо (нищо, че водата от чешмата не е ледено студена) хем може да подгряваш през нея докато циркулираш мъста по време на озахаряването - просто ще я топнеш във съда където подгряваш за промиването и ще регулираш темепературата в съда с бързовара и термостата, вместо да ползвш опълнителен проточен нагревател, където може и нещо да загори ... и без това сустемата ми изглежда сложновата та да я усложнаваш повече ...

п.с. за момента и аз не ползвам серпентина - просто са ми малки варките(под 10л), но вече сериозно се замислям

успех
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: Помпи за гореща пивна мъст!

Мнениеот Dejmos » 13 Сеп 2015, 09:59

Имаш предвид да направя HERMS от линка по-горе.
Мислех, но става по-сложен температурния контрол.
Опитно трябва да се установи каква да е температурната разлика между резервоара с гореща вода и озахарителя (там е 3 градуса, но колко ли ще е при мен), да се спира помпата при повишаване на температурата в резервоара преди следващата пауза (а като я пусна, резервоарът ще започне да изстива и бързоварът няма да успее да компенсира бързо, в системата от линка е 24кВ газов котлон)...
Освен това тази система изисква двата съда да са непосредствено един до друг, което означава повече място, което малко ми недостига. А аз мога на първо време да сложа ферментора над озахарителя и да вливам гравитачно, помпата да е само за рециркулация и източване.

Колкото до загарянето, не загоря върху 2кВ бързовар на пълна мощност, при условие че нагрява само на върха (по-малка площ, по-висока температура), а аз ще намаля мощността. Но пък варих готова мъст, а при кисела и белтъчна пауза вероятността от загаряне е по-голяма...

Все пак обмислям и вариант с маниатюрна серпентина, вкарана в съд с малък обем, където е нагревателя, така съвсем ще избегна вероятността от загаряне.

А иначе идеята за серпентина във ферментора/резервоара за гореща вода има още едно предимство - ако е монтирана както трябва, може да се ползва за охлаждане/загряване на мъстта по време на ферментацията. Но тогава този съд ще ми е едновременно резервоар за гореща вода, казан за варене и ферментор... Което не е лоша идея всъщност, мога да мина само с два съда, охладената мъст ще съхранявам временно в туби от мин.вода, докато мия казана-ферментор.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Предишна

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron