LIDL казан :)

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

LIDL казан :)

Мнениеот alvinator » 16 Авг 2014, 13:20

Тъй като помня, че някой беше писал за чакането на станалите известни МЕТРО ел.казани за варене на зимнина - ето нещо подобно в брошурата на LIDL :D

tt.png


Ако ми остане време, ще отскоча до най-близкия магазин, за да поогледа - температурен диапазон, каква точно е канелката и т.н.
Да не забравяме, че гранд шампиона вари в подобно изобретение 8-)
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: LIDL казан :)

Мнениеот vsd » 16 Авг 2014, 20:43

Между другото, може да си вземете една 40 литрова тенджера от Виктор, един индукционен котлон от Метро и да си направите една торба от тензух. Като цяло ще излезе пак около 100 лв, но си имате отделна тенджера и силен котлон на който спокойно може да се варят 30-35 литра. Ако се притеснявате за BIAB емтода, спокойно мога да ви кажа, че за тези количества, ефективността е като на другите методи и нищо няма да загубите, а цялата система е компактна и може да се полва и за други неща, а не само за бира.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: LIDL казан :)

Мнениеот ozko » 16 Авг 2014, 23:24

Аз ползвам такава тенджера. Не съм 100% сигурен в ефективността на термометъра иска много бъркане
както е и с други всъщност, но най-важното е че не кипва без да добавя бързовара...
Кипи ама едно тихо и не ми харесва. Това не значи, че не върши работа :D
Аватар
ozko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 18
Регистриран на: 14 Фев 2014, 11:03

Re: LIDL казан :)

Мнениеот alvinator » 17 Авг 2014, 15:06

vsd,
знам, че за 100 лв. човек може да си купи сума ценни неща, тук ме привлича по-скоро възможността с лек ъпгрейд да се постигне някаква мултифункционалност - и озахаряване, и прецеждане, и варене. Да не говорим пък и че температурните паузи биха били много по-лесни за изпълнение, ако термометъра на това чудо е Ок. Иначе нямам нищо против БИАБ - всичките ми мини варки (8бр.) са с тензух в 12 литрова тенджера ;)

ozko,
щом имаш подобно чудо, удобно ли е да дадеш повече инфо по следните въпроси:
- смени ли канелката и ако да - по какъв начин, с какви фитинги и уплътнения. И още нещо - вътре с мека връзка от бойлер ли отигра момента с прецеждането?
- самия казан има ли фалшиво дъно? (на картинката като че ли се вижда нещо, върху което се поставят бурканите)
- защо се съмняваш във вградения термометър? пробва ли да го "провериш" с друг?
- ако имаш проблем с бълбукането при варенето, пробва ли с по-малко количество мъст или с полу-поставен капак или с изолация на самия казан?

Има доста пространна тема на английски по повод този уред тук ТУК.
Основните моменти - някои от хората твърдят, че между 30 и 90 градуса термометърът не е Ок. Други пък казват, че се отклонява само 1 градус, т.е. - като го усетиш, е перфектен.
Като основен проблем се смята невъзможността да поддържа бурно бълбукане при варене, тъй като самият уред е направен така, че да "изключва" малко преди 100-те градуса. Има схеми и идеи как да се настрои термостата, но аз не съм ел. инжинер и не бих ровичкал.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: LIDL казан :)

Мнениеот ozko » 17 Авг 2014, 21:34

1. Не съм сменял канелката още но смятам, още съм само на 3 варки и се държи, ако ще го правя имаше тема тука във форума и ще я последвам.
2. Няма дъно има решетка за буркани само такава ддз като котлонена. Ползвам две кофи все още за прецеждане но мисля по въпроса с меката връзка покрай смяната на канелката.
3. Нямам сигурен измервателен уред само едно китайско термометърче на което не вярвам, но като подам на 72 градуса и не разбърквам се виждат балончета като от кипене, които много ме притесняват.
Парвите два пъти не гледах вградения, а по китайския. На третия път се доверих на вградения и успях да запуша скачените кофи. Но и в двата случая докарах добре ефикастност що годе, иска още много експерименти.
Мисля един спиртен термометър да взема дето са от 0-150 градуса.
4. С по малко мъст е нормално да стане, но не е това целта, а и с един 1.3кв бързовар варя на ключ. Изолацията ще помогне много, а капак не слагай никога.

Термостата може да се бърка ако се отвори казана, но не мисля, че ще има добър ефект, особенно след като има 3години гаранция и при виден припой няма да я получиш.

Извод:
Върши работа. Не съм очарован. :D
Аватар
ozko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 18
Регистриран на: 14 Фев 2014, 11:03

Re: LIDL казан :)

Мнениеот dandilov » 18 Авг 2014, 23:24

Нека да покажа с малко детайли моята "сглобка" на казана, а така също и да се опитам да внеса малко яснота по дискутираните въпроси, ако успея... :)
1. Нова метална канелка 3/8". Вътре е с керамичен затвор. Ето такава:
dizainerski-kran-futuro-lux-500x500.jpg

2. Силиконови уплътнения:
Силоконово уплътнение.jpg
Силоконово уплътнение.jpg (5.49 KiB) Прегледано 13767 пъти

3. Нипел за преход 3/8" към 1/2" ли беше, 3/4"... не си спомням...:
Нипел.jpg
Нипел.jpg (4.75 KiB) Прегледано 13767 пъти

4. Тефлонова лентичка за уплътнение на нипела.
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: LIDL казан :)

Мнениеот dandilov » 18 Авг 2014, 23:39

Понеже не се позволяват повече от 3 снимки в коментар, продължаваме...
5. Тройник - "тетка":
Тройник.jpg
Тройник.jpg (28.75 KiB) Прегледано 13767 пъти

6. Преход за маркуч - в съответствие с цолажа на тройника - 2 бр.:
prehod_za_marku4_prav3-500x500.JPG

7. Оплетка от мека връзка за бойлер - по възможност от неръждавейка и по- дълга. 1,5 метра и повече. Може да се огъне зигзагообразно вътре в тенджерата ( няма нужда от снимка ).
8. Комарник - гъвкав. Желателно е да не е пластмасов. Има едни, които са като фино дантелено перде:
Комарник.jpg

9. Щипки за перде - колкото прецените. :D
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: LIDL казан :)

Мнениеот dandilov » 18 Авг 2014, 23:59

10. Термометър за храни тип "сонда" с импровизирана саморъчно направена кука от медна тел, за да не ръждясва телта и да се закачва за ръба на тенджерата. ;)
termometer.jpg


Важно: непрекъснато разбъркване на майша до достигане на необходимата температура и веднага изключване на нагревателя, поради "инерцията" му!
11. Бързовар за варенето - поне 3kW.
... До тук с инструментите и техниката...
Следват желание, търпение, маниакална хигиена и стриктно спазване на рецептите!
Ще си позволя да цитирам един мой познат, който казва: "Един компромис води след себе си два други и т.н."
Още нещо... - малко творчествени идейки при подбора на малцовете за майщуването и други идейки с хмеловете при варенето, но само като "щипка чубричка" както е при готвенето ;)

Това е моето оборудване...
Семпло и ми върши чудесна работа.

Дано съм бил полезен...

Успех на всички с варките и наздраве! :)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: LIDL казан :)

Мнениеот dandilov » 19 Авг 2014, 00:27

П.П. Под "щипка чубричка" нямах в предвид наистина чубрица... ;) :D :D :D
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: LIDL казан :)

Мнениеот alvinator » 20 Авг 2014, 00:20

dandilov,
благодаря за подробния отговор! :D

Само да уточним нещо - комарникът стои лего повдигнат в казана заради щипките или спокойно лежи върху оплетката на дъното?

И последно - след варенето и охлаждането, как прецеждаш на път за ферментатора?
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Следваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron