LIDL казан :)

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: LIDL казан :)

Мнениеот ALL_ON » 17 Яну 2015, 21:05

Днес бях в Лидъл и го разгледах този казан :) Честно казано, много ми хареса, бих си взел такъв :!:
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: LIDL казан :)

Мнениеот Foreigner » 19 Яну 2015, 12:43

За кой магазин LIDL става дума? Аз минах през новия в Манастирски ливади, София и там го нямаше.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: LIDL казан :)

Мнениеот 5th-hokage » 19 Яну 2015, 13:27

Срещу мола на Стамнолийски (заона Б5 май се води) след малко ще скокна до там и ще ти пиша лично ако има.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: LIDL казан :)

Мнениеот Clarion » 31 Яну 2015, 02:58

Аз имам вече 3 такива "казана" - единия го ползвам от половин година за универсален съд. Технологията ми на използването му е доста близка до оригиналния Braumeister - всичко да става без преливане от един съд в друг - майшуване с BIAB (тази от Brouwland сякаш е направена за него!), която после местя в друг съд за прецеждане с перфорирано дъно, който стои на стойка над този, варене и охлаждане. За поддържане на температурите при майшуване напоследък използвам помпа с почти постоянна циркулация - иначе наистина е трудно поддържането на една и съща температура в целия обем на съда. Варенето не става без бързовар. Имам 6 варки с него без никакви проблеми и съм много доволен и от процеса, и от резултата :-) (ако някой се интересува мога да се опитам да кача снимки)
Втория го ползвам от два месеца за HLT - несравнимо по-удобно и по-прецизно откъм температура е от тенджери на печката.
Третия e планиран за удвояване на капацитета с тайм шифт на процеса на втората варка с около час и половина - за да може да използвам един лаутър тюн, бързовар и една охлаждаща серпентина.
В момента ги няма в системата на Лидл, но се намират в някои магазини - обясниха го с някакви локални промоции на залежала стока (3-тия го взех тази седмица от Варна).
Clarion
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 84
Регистриран на: 20 Яну 2015, 14:47

Re: LIDL казан :)

Мнениеот Foreigner » 01 Мар 2015, 23:11

Колеги, някой играл ли си е да измери реално колко литра събира казанът ЛИДЛ до чертичката МАКС - по описание на производителя трябва да са 27 литра, но дали наистина е така? Ако никой не го е правил, на 3 март ще замеря и ще докладвам. Питам, защото направих изолация на казана и при днешната варка ми се изпари твърде много мъст - около 50 процента. Изолацията е от подложка за мокет с дебелина 1 см, облепена с алуминиево фолио. С нея температурните паузи са още по-прецизни, но при варенето (добавям бързовар 3 кв) нещата са твърде сериозни. Чудя се как да компенсирам загубите - примерно добавяне на 1-2 литра вода по средата на варенето и/или намаляване на варенето от 90 на 70-75 минути. Моля за инфо, ако някой се е справил с подобни проблеми. :text-thankyoublue:
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: LIDL казан :)

Мнениеот dog123 » 03 Мар 2015, 01:43

Foreigner написа:Колеги, някой играл ли си е да измери реално колко литра събира казанът ЛИДЛ до чертичката МАКС - по описание на производителя трябва да са 27 литра, но дали наистина е така? Ако никой не го е правил, на 3 март ще замеря и ще докладвам. Питам, защото направих изолация на казана и при днешната варка ми се изпари твърде много мъст - около 50 процента. Изолацията е от подложка за мокет с дебелина 1 см, облепена с алуминиево фолио. С нея температурните паузи са още по-прецизни, но при варенето (добавям бързовар 3 кв) нещата са твърде сериозни. Чудя се как да компенсирам загубите - примерно добавяне на 1-2 литра вода по средата на варенето и/или намаляване на варенето от 90 на 70-75 минути. Моля за инфо, ако някой се е справил с подобни проблеми. :text-thankyoublue:


Колега ,нямам представа колко литра е въпросният казан но, от скромния ми опит /2 варки/ мога да споделя следното.
Една и съща рецепта , еднакви съдове промяна само на времето на врене, от час и половина на един час даде следната разлика.
При вложени 14 литра вода за озахаряване и промиване, при час и половина варене 8 литра пиво , при варене час - 9 литра пиво.
Както е видно количеството на изпарена вода е голямо и доближава 50 % при варене 1 час и половина.
Изолацията не виждам как ще спомогне особено да се изпари по малко вода, по скоро ще се икономиса ток гориво или каквото се ползва за подгряването.
Поздрави.
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: LIDL казан :)

Мнениеот Foreigner » 29 Мар 2015, 02:14

Днес най-накрая измерих вместимостта на казана LIDL - до чертичката MAX събира точно 25,5 литра, 26 леко я надвишават, което води до леко разплискване при варене - към вградения нагревател 1,8 кв добавям бързовар 3 кв. Сигурно идва прекалено силно нагряването (по принцип нагревателят на казана би трябвало да изключва автоматично при достигната зададена температура, ама дали е така...). При следващата варка ще пробвам след завиране за всеки случай да изключа казана от щепсела и да оставя само бързовара.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: LIDL казан :)

Мнениеот alvinator » 29 Мар 2015, 19:04

Аз изключвам казана и карам само на нагревател - и моят е 3KW. Напълно достатъчна е мощността му. Дори в началото, докато течността е повече, прекалено бурното варене леко разклаща целия казан.
Между другото, за тази седмица съм планирал да направя експеримент колко точно вода извира след час с нагревателя и ще споделя.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: LIDL казан :)

Мнениеот alvinator » 31 Мар 2015, 02:01

Докладвам относно експеримента с количественото изпарена вода при стабилно варене с 3KW нагревател:

Първоначално количество вода: 20 литра
Време варене: 60 мин
Количество вода след варенето: ~15.5 литра
Изпарена вода: 4.5 литра (22-23%)

(доколкото можах, съм съобразил промяната на обема на водата при по-висока температура)

Количеството изпарена вода е доста, отдавам го на големия диаметър на казана и якия нагревате :D
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: LIDL казан :)

Мнениеот Clarion » 04 Май 2015, 11:50

Clarion написа:Аз имам вече 3 такива "казана" - единия го ползвам от половин година за универсален съд. Технологията ми на използването му е доста близка до оригиналния Braumeister - всичко да става без преливане от един съд в друг - майшуване с BIAB (тази от Brouwland сякаш е направена за него!), която после местя в друг съд за прецеждане с перфорирано дъно, който стои на стойка над този, варене и охлаждане. За поддържане на температурите при майшуване напоследък използвам помпа с почти постоянна циркулация - иначе наистина е трудно поддържането на една и съща температура в целия обем на съда. Варенето не става без бързовар. Имам 6 варки с него без никакви проблеми и съм много доволен и от процеса, и от резултата :-) (ако някой се интересува мога да се опитам да кача снимки)
Втория го ползвам от два месеца за HLT - несравнимо по-удобно и по-прецизно откъм температура е от тенджери на печката.
Третия e планиран за удвояване на капацитета с тайм шифт на процеса на втората варка с около час и половина - за да може да използвам един лаутър тюн, бързовар и една охлаждаща серпентина.
В момента ги няма в системата на Лидл, но се намират в някои магазини - обясниха го с някакви локални промоции на залежала стока (3-тия го взех тази седмица от Варна).

Системата от 3 казана и 2 партиди ("лятна" IPA и "кафяв" ейл) проработи!!! :)
"Споделянето" на Корона-та, лаурът тюна, рециркулационната помпа, бързовара, охлаждащата серпентина и всички дребни съпътстващи дейности (и моето внимание върху процесите най-вече :-) ) се оказа успешно и точно за 90 мин. в повече (7 часа срещу 8 и половина с миенето накрая) произведох два пъти повече бира.
За ЛИДЛ казана - при използване на бързовар (2.5 kW) критичното ниво е долния ръб на отметката (да не кажа даже и 1 см. под него). Според мене до там е наистина около 25 л. Проблема ми за сега е, че коефициента ми на изпарение с този бързовар + нагревателя на казана е доста висок и все се налага да "разреждам" по време на варенето. Не искам да оставям само бързовара - според мене е хубаво да се нагрява по-равномерно и отдолу, както и да работи таймера на казана - просто май ще сменя бързовара с 1.5 kW (ако намеря де). В момента една партида за 19л "ферментатор" (бутилка от минерална вода - да, след половин безпроблемна година разбрах по трудния начин - НЕ СЕ пълнят догоре ... ама пуста лакомия ...), ползвам 3.5-3.6 кг. малц и при всичките 32-34 литра вода общо трудно слизам под 12Р. За следващите летни варки мисля да намаля малца с 10% и да гоня 17.5л до ферментатора.
Clarion
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 84
Регистриран на: 20 Яну 2015, 14:47

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта