Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот ivan.karr » 14 Юни 2013, 09:22

Не и такива, които да не ми трябват :D
ivan.karr
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 04 Мар 2013, 21:15

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 21 Юни 2013, 10:19

Тъй като от една седмица пия наливна домашна бира от домашна инсталация, ето и как изглежда "временно" :) сглобена на терасата :

razlivna-instalaciq.jpg


А ето и резултата, в края на кега - когато вече собствената му газировка е намаляла драстично :

PIC049.jpg
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот cervesa » 21 Юни 2013, 11:53

Малко да коригирам Виктор :) ,относно "края на кега".В неговия случай ,той е карбонизирал бирата в кега чрез добавянето на захар в пивото по време на наливането в кега.При последвалата вторична ферментация ,дрождите консумират кислорода останал в пространството над течността и отделят въглероден двуокис който се разтваря в бирата и част от него запълва пространството над нивото,като замества кислорода.Когато заредите кега на разливната инсталация вие подавате в него въглероден диоксид със съответното налягане (обикновено за пилзена около 3 бара),ако налягането в кега,вследствие отделения въглероден диоксид е станало по-високо от подаденото напр.3 бара),то в кега не постъпва допълнително количество СО2,дотогава докато не се изравнят двете стойности.Ако налягането в кега е по-ниско,започва насищане с СО2 от бутилката,до достигане на равновесие.Докато изпъете и последната чаша,налягането в кега е винаги постоянно (3 бара),както и разтвореното количество СО2 в пивото.
Така от първата до последната чаша се наслаждавате на газирана и охладена бира.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот alexandro » 05 Юли 2013, 20:50

Здравейте от мен! :)
Като всеки любител на бирата и аз рано или късно попадам на този форум.
Наскоро баща ми се пенсионира и за подарък решихме да му подарим система за наливна. Причината да пиша е освен да я покажа и да питам няколко въпроса. :oops:
Това е машината -> http://sdrv.ms/14vxvfp
Това са бутилката и кега -> http://sdrv.ms/17Sqdnm
Това показват манометрите на редуцир-вентила -> http://sdrv.ms/12LLX2U

Това ни едва втори кег, но веселбата е голяма :D Има обаче някои проблеми:
1. Автомата изкарва много пяна. Не успявам да променя това нито с лостчето отстрани на TAP-а, нито с въртене на редуцир-вентила. Може би и аз не съм много търпелив, но най-доброто което успях да постигна е бавно източване на горе-долу равни количества бира и пяна - т.е. върви малко бира, после малко пяна и така докато халбата се напълни. Дали проблема е в бутилката CO2, дали в редуцир вентила или в самия апарат, не мога да разбера.
2. Бирата изглежда недостатъчно газирана, което си личи и на пяната - пяната е гъста, но изглежда някак си една идея по-течна.
3. Кога трябва да се пълни бутилката CO2?

Бих бил благодарен дори и само на линк къде и какво трябва да прочета, за да ми стане ясна теорията на наливната бира.

Поздрави на всички :)
alexandro
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2013, 20:37

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот mirix » 05 Юли 2013, 23:14

На вентилите не виждам нищо, но ги нагласи на 3 атм. и пак пробвай. А крана на апарата го спри и започни полека да отвиваш отстрани врътката , докато текне да ти хареса
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот alexandro » 06 Юли 2013, 10:09

Единият манометър показва 1 бар, а другият някъде под 10 (първото цифрово означение по черната скала е 50). Както и да въртя крана на бутилката и този на редуцир-вентила, няма промяна в показанията на уредите. Затова си мисля, че може бутилката да е за пълнене, но като не знам как се държи когато намалее... :?

Относно карана на апарата пропуснах да отбележа, че ползваме само левия. Лостчето отстрани се върти до две крайни положения, като не прави цял оборот, а по-скоро около 240 градуса, като положението, при което сочи нагоре, е средата. Него колкото и да го въртя нищо не се променя. В повечето случаи започва да пуска предимно пяна.
alexandro
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2013, 20:37

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 06 Юли 2013, 11:24

Главният разливен майстор тук е колегата cervesa , свържи се с него за помощ. Сигурен съм че няма да ти откаже.

Доколкото аз виждам в момента - бутилката ти е празна. Трябва да показва първичния манометър над 50 бара (атмосфери).
Вторичният трябва да е на 2-3 атм. - от там нагоре става прегазиране.

Напълни си бутилката с CO2 - 5кг. струват тук 4.20лв.
Регулирай редуцира така че да вади 2 атмосфери.
При наливане с този левия на снимката ТАП буташ лота напред към теб, това е за наливане с малко пяна. Бутането му назад е за пускане на пяна. Лостчето е за регулировка на количеството, или по-скоро дебита.
Най-добре питай Загорка на колко да ти е редуцира, но според мен 2 бара е добре. Можеш да пробваш и от 0 до 2 и да тестваш как разлива и да го оставиш на толкова на колкото ти е най-добре.

И ... каква е тая Загорка - я като я изпиете - да си напълните кега с домашна бира !
;)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот alexandro » 10 Юли 2013, 17:43

Същата вечер след като Виктор ми отговори, успяхме да източим бутилката CO2 до толкова, че спря да пуска бира вече :D Тази седмица трябва баща ми да е напълнил бутилката, но още нямам обратна връзка дали и какво се е случило. Като се прибера след няколко седмици ще видим на живо резултата.

И на мен ми се иска домашна бира, но няма кой да се занимава. Аз съм само консуматор за 1-2 дни като ида да ги видя. Ще му подхвърляна баща ми, но едва ли ще се навие. Иначе бирата в кега всъщност беше Ариана. :? Навивам го да мине поне на Старобърно или Старопрамен (най-добрите наливни бири в момента в България по мое мнение), но като знам по колко бира пие, може да му излезе прекалено солено.
alexandro
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2013, 20:37

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот cervesa » 11 Юли 2013, 09:29

Здравей alexandro,
Както правилно е забелязал и Виктор ,бутилката е била празна(показанията на първичния манометър -този с червената зона-са на 0),когато бутилката е напълнена показанията му започват от 50 бара,когато стрелката влезе в червената зона е време да мислите за зареждане на бутилката,ако е оборотна,т.е.връщате празна вземате пълна ,по-добре изчакайте ,стрелката да падне до 0( да не връщате СО2 на доставчика:).
За Загорка ,и въобще комерсиалните бири ,налягането във вторiчния манометър(този който подава налягането в кега) е на 2 бара (30 psi)
Причините за разпенването могат да бъдат най различни: ниско налягане в кега(неправилно регулирано налягане от редуцур вентила или празна бутилка с СО2),неработещо охлаждане-в зависимост от вида на охладителя причините са най разлияни,замърсени (инфектирани тръбопроводи и кран),СВРЪХНАЛЯГАНЕ-това също може дае причина за разпенване.Виктор е обяснил как се оперира с крана: напред източване нормално,назад дифузира и насища чашата с пяна ,със страничното лостче се регулира количеството на потока,т.е.скоростта на наливане .
От предлаганите на пазара български наливни бири,наистина Старобрно и Старопрамен са най-приемливи.За домашна в кег,оставяме отворена вратата...:)
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 11 Юли 2013, 16:55

А ето какво тече от моя кег сега :
Американски пейл ейл с ИБУ 49.
13% екстракт, 5.9% алкохол
Голям кеф, вервайте ми !

american-pale-ale-us05.jpg
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron