Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот d.gorev » 02 Ное 2014, 20:10

Около 50л.
d.gorev
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Юли 2014, 08:23

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот daniel.trifonov » 04 Ное 2014, 11:18

В друга тема се заформи разговор около кеговете тип Корнелиус.

complete-cornelius-keg-setup.jpg
medium.JPG

Те се използват основно в пост-микс автоматите за безалкохолни напитки и са много удобни за домашните пивовари. Имат голям елипсовиден капак, който може да се махне и да се изчистят добре остатъците от дрожди и каквито отлагания има.

Накраниците им са два типа:

all.jpg

-- Ball lock
Закрепването става със помощта на няколко сачми разположени на щуцера, притиснати от конусовиден пръстен, който го бута пружина. По-разпространени са от другия тип. Накрайниците са с дясна (нормална) резба, въпреки че този за газа има канал върху шестограна!
-- Pin lock Закрепването става с помощта на 2 или 3 щифта (пина). При тази система не може да се объркат линиите за газ и течност, защото на едната линия захвата е с три щифта, а на другата с два.

Надявам се да съм допринесъл за разбирането им
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот rajev » 04 Ное 2014, 15:21

Мойте кегове са такива единия е с 3 а другия е с 2 странични щифта(изходите на кеговете имам предвид)
Аватар
rajev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 409
Регистриран на: 14 Ное 2013, 17:53
Местоположение: Пловдив

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот vassilev » 04 Ное 2014, 15:33

Здравейте !
Моля простете ми невежеството, но бих искал да попитам, тъй като в складовете продават бутилки, но не с въглероден двуокис, а пълни с кислород. Има ли разлика и каква е, за да знам дали да търся бутилка с СО2.
Предварително благодаря !
vassilev
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Апр 2014, 22:21

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот daniel.trifonov » 04 Ное 2014, 16:12

Ако имаш предвид складовете за безалкохолни напитки, едва ли там предлагат бутилки с кислород. Трябва да е въглероден диоксид (CO2) или смес с азот (N2).
Чистия CO2 е масов, докато смес с N2 се ползва по-рядко за бири, които се разпенват прекалено много и им трябва по-ниска газировка - (Guinness).
Ако имаш предвид складовете за вторични суровини, то търси CO2 пожарогасител. Първо обаче си намери къде ще ти напълнят бутилка без паспорт. Най-добре е бутилката да е нова и да си има паспорт, ако не то задължително да е минала хидравличен тест, че си е една бомба.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот vassilev » 04 Ное 2014, 16:25

Точно в склад на едро за алкохол, бира, безалкохолни.
А ако се точи бирата с кислород-ще има ли достатъчно газировка и въобще става ли. Нещо повече бутилката с кислород малката е 20 лв, а с СО2 наполовина. Аз не обърнах внимание като товарех стоката и взех такава и сега се чудя какво да правя... :oops:
vassilev
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Апр 2014, 22:21

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот mirix » 04 Ное 2014, 16:46

А така давай с кислорода :angry-screaming: да видиш каква пумия ще стане. Ние пазим да не окисляваме бирата, а ти с кислород ще изпомпваш
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот rajev » 04 Ное 2014, 17:07

Преди 2 месеца моя хладилен техник ме посъветва за ботилка да не се циганя .По добре да се купи нова проверена и със сертификат ,отколкото недай си боже да стане някоя беля.Аз лияно ще търся нова и ако има някой къде в Пловдив да търся нека да каже.
Аватар
rajev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 409
Регистриран на: 14 Ное 2013, 17:53
Местоположение: Пловдив

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 04 Ное 2014, 17:25

Самата бутилка няма значение от какъв газ е, цветовете им само са различни.
Изпускаш кислорода и пълниш с ЦО2.
Освен това към бутилката ще трябва да се добави и редуцир вентил и да се напасне като накрайници. Редуцирите за кислород и ЦО2 са различни и са с различни накрайници.
Най-лесно е следното - купува се стар пожарогасител с ЦО2 (по възможност празен или да се изпусне) - той си има кран и единственото което трябва да се направи е - да се премахне една тръбичка вътре, която стига до дъното (причината е че иначе замръсва редуцира при постоянно точене). Аз се сдобих с такава бутилка 5кг. за 80 лв.
Другата ми бутилка е от чисто нов пожарогасител за 140лв.
На самата бутилка има щампа насечена върху желязото коя година е произведена. Много е важно да не е преди 30 г. ! Проверяват я при пълнене и отказват категорично да пълнят стари бутилки.
Т.е. ако намериш на вторични бутилка за 10лв. с година преди 1980-та - по-добре не я вземай.
Ако кранът изпуска - нов кран е 20-30 лв.
Редуцир китайски 45-55 лв. , марков 100 и нагоре.
(в бутилката налягането е 50 атм. - след редуцира е от 0 до 6, а се гласи на около 1.1-1.5 за точене на бира от кег.)

Защо в някои системи има ЦО2 + азот : Ако един кег се източва за около час - два в големите кръчми, то при нас ще го влачим седмица две поне. През това време той е подложен на налягане каквото е зададено от редуцира (малко над това в кега), така с течение на времето под това налягане бирата се прегазира и започва да излиза на пяна. Процесът е толкова по-бърз, колкото е по-студено времето (температурата около кега).
Азотът в добавка към ЦО2 пречи на разтварянето на ЦО2 в бирата и премахва този проблем (или поне го минимизира)
Особено сериозно става ако не ползваш проточен охладител, а кегератор - кегът ти е винаги охладен до 5-6гр. и ЦО2 се разтваря максимално бързо. Затова в тоя случай редуцира трябва да е зададен на по-ниско налягане.
От друга страна в кегератора бирата си подобрява вкуса с всеки изминал ден заради ниската темп. , докато с проточен охладител особено лятно време има опасност да вкисне.
Тъй че плюсове и минуси имат и двата способа за точене от кег.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот vassilev » 04 Ное 2014, 18:10

Ясно.
Още един въпрос, ако може.
Аз имам т.нар. "сух" охладител ( чешки) и тъй като кег от 30 л. ми идва доста за 5 дни, допълнително си купих и хладилник втора употреба (пробих една дупка в страни за СО2 и една за бира на тавана му) в който поставям кега на температура от около 8 градуса и по мои изчисления, това трябва да удължи годността на бирата с около още 5-6 дни. Обаче забелязах точно това което Виктор описа-бирата става тотално на пяна. Поддържам налягането на с02 на 1,1, ако го намаля на 0.5 дали ще се подобрят нещата ? Или пък всяка вечер след консумация да затварям крана на бутилката с СО2 до следваща вечер ?!
Прочие за точенето с кислород гледах същите охладители като моя, но с вграден компресор, който замества бутилката и фактически става точене със сгъстен въздух. :clap:
vassilev
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Апр 2014, 22:21

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта