Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот cervesa » 01 Дек 2013, 15:01

Викторе,не знам дали това има впредвид колегата.За5 л. кег евентуално в този т.нар.охладител се ползават "патрони " с С02.
Ти май предлагаше такива?
Ама, колегата да вземе да пусне една снимка да видим за какво иде реч.
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 02 Дек 2013, 11:21

Не - бутилка е малка, Велизар има такава.
Иначе патрончета нямам, а и не си струват цената.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот chilcho » 04 Дек 2013, 08:30

качих снимка на машинката ми. Работи с патрончета....аз имам празни патрончета, но не знам трябва ли да търся да ги пълня, или да си купувам новички...
beer-max.jpg
chilcho
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Дек 2013, 12:30

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот Boarhunter » 04 Дек 2013, 11:18

Не знам дали си струва пълненето. Мисля че за да се пълнят трябва да им се присади някакъв вентил. Един приятел от Русе се занимаваше с това, но той пълни тези, които са за въздуните пистолети с СО бутилчица и не знам дали са същите, но принципа е един и същ. Най-добре купувай готови на по-големи опаковки за по-изгодно.
А бира ще си вариш ли или ще купуваш от магазина, щото ако е второто да не хвърляш кегчетата, а да ги даваш насам ;)
Между другото патрончетата 8 или 16 грама са ?
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот Boarhunter » 13 Дек 2013, 11:40

http://www.hobbybrauerversand.de/Flaschenfueller-Gegendruckfueller_1

Това ми се струва на приемлива цена.
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот victoryvt » 21 Дек 2013, 12:59

Другари ПИВОВАРИ,
С помощта на бай Тихомир Дянков - ЧЛЕН на АДПБ (във форума bororo) сътворихме и тествахме едно много полезно приспособление за пълнене на бутилки с противоналягане.

Малко теория :
За любителите на наливната бира е известно че бирата в кега е под налягане от 1.2 до 1.5 бара (атмосфери).
Извеждането й от него става с помощта на бутилка сгъстен газ CO2 с редуцир вентил с който се наглася налягането да е същото каквото е и в кега.
Главата за кега има изводи за газ и за бира. В този за газ е свързан маркуча от редуцир-вентила, а в този за бира е свързан проточният охладител и накрая имаме ТАП (кран за разливане в чаши).
Знаете много добре, колко струва този кран, както и другите детайли.
Причината да е толкова скъп е че вътре в себе си съдържа система от канали, редуциращи плавно налягането на бирата , както и регулиране на дебита и разпенването.
Т.е. - нуждата да се налее чаша бира от кег в който тя стои с налягане нужно за газировката предполага борба с разпенването.
Всеки който се е опитал да налее бутилка бира от ТАП-а е видял че после в бутилката няма газировка.

Причината е , че газът от разтворено състояние е преминал в газообразно и вече не може да се върне обратно.
Начинът да се пълнят бутилки от кегове или танкове както е в бирената фабрика е само един - в бутилката трябва да се вкара налягане равно на налягането на бирата в кега или танка.
Това се нарича противоналягане. Иначе бирата излиза от крановете силно разпенена и газировката се губи.

Ето и самото приспособление :
counter-presure-filler.pdf
(68.03 KiB) 696 пъти

counter-presure-filler-shema.jpg

http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_25&products_id=216
Цена : 88лв.

Най-горе има един трипътен кран който завършва с две бързи връзки за маркучи, които са с размери 6/8 или 8/10 , по тях приспособлението се свързва към линията на въглеродния двуокис и тази на бирата в системата за разливане.

Начинът на работа е следният :
1. Бутилката се завинтва (ако е ПЕТ - 0.5, 1, 2, 2.2, 2.5 л.) на зелената капачка или се затапва на силиконовата тапа под нея (ако е стъклена 0.5 л. или друга).
2. Трипътният кран се завърта към линията на газа и бутилката се издува с налягането равно на това на кега.
3. Трипътният кран се поставя в положение да е към линията на бирата. Тя тръгва за малко и спира.
4. Пластмасовият вентил "2" се развива леко докато започне да излиза слабо газ от отвора "CO2 - out" , бирата потича и започва да пълни бутилката отдоли нагоре. Скоростта на пълнене се определя от вентила "2" и колкото повече газ излиза, толкова по-бързо става пълненето, но и разпенването е по-голямо.
5. След достигане на желаното ниво, трипътният кран се поставя в средно положение и притокът на бира спира.
6. Развива се или се разтапва бутилката и се запечатва с нейната си капачка.

Регулирането на местолопожението на блока с капачката и пластмасовият вентил става като се развие гайката "1" и се премести нагоре или надолу по тръбата целият блок посочен от "1", "2" и "3". Така могат да се пълнят всякакви дължини на бутилки и винаги тръбата да стига до дъното им.

За големите фенове на прецизността, при надуването на бутилката може да се охлаби леко вентила "2" и да се изпусне въздухът в бутилката, така се гарантира че след това няма да има кислород в нея и бирата няма да се окисли дори и минимално.

С посочената установка може да се пълнят бутилки с домашна бира и да се предлагат на трапезата и на приятелите без да имат и грам утайка и с външен вид по нищо не отстъпващ на промишлените бири.
Отпада и досадният и стресиращ процес по бутилкова доферментация, тъй като газировката на бирата в кега може да стане принудително от бутилката въглероден двуокис на разливната инсталация.

Наздраве,
и да благодарим на колегата bororo за професионалната работа по това приспособление.
И весели празници на всички.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот vsd » 02 Май 2014, 09:41

Момчета, дайте идеи с какво да сменя регулатора на фризер за да поддържа по-високи температури. Гледах някакви цифрови, но цената ми се струва ненормална за двупозиционен регулатор и за целта за която ми трябва на мен (наливна бира).

Другото което намерих е това:
http://www.electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=46

Но нямам идея дали си помни заданието след спиране на тока.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот Boarhunter » 07 Май 2014, 20:05

За 5-10 лв има терморегулатори от -30 до +30 градуса
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот vsd » 07 Май 2014, 21:14

Аналогов или цифров, ще дадеш ли линк.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Наливна бира - охладители,кранове,кегове,бутилки с газ

Мнениеот Boarhunter » 08 Май 2014, 10:33

Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта