Електрическа тенджера.

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Електрическа тенджера.

Мнениеот Крисо » 13 Фев 2013, 23:13

Здравейте!

Днес, най-после, получих "варилната инсталация", която бях поръчал от Ebay. Нищо и никаква електрическа тенджера с термостат и кранче, но я намирам напълно подходяща за пивоварска дейност! :lol:

2013-02-13 17.54.12.jpg


2013-02-13 17.54.05.jpg


Както се вижда от снимките, врътката не е на степени ,а на градуси, което ще ми спести постоянното замерване на температурата с термометър в ръка. Кранчето, обаче, е пластмасово и това не ми се понрави. Поначало, тези тенджери се използват за изваряване на буркани със зимнина и компоти/сладка. При такава употреба, заврялата вода просто се източва в мивката, без да е имала каквото и да е съприкосновение с хранителен продукт. При варене на бира, очевидно, такова съприкосновение ще има ( все пак бирата сближава ;) ). Ето защо, реших да отида до близката железария и да си взема метално кранче, както и други чарколяци за направата на импровизиран филтър, както предлагаше колегата VSD ето тук:

viewtopic.php?f=4&t=2499

В крайна сметка, момчето в магазина ме убеди първо да опитам друг вариант (според него по-евтин, въпреки че пак ми одра кожата). Взех няколко преходника и една от онези малки цедки, които ползват винарите в съда за ферментация, при отделяне на виното от джибрата. На снимката е долу в ляво.

2013-02-13 17.55.44.jpg


Прибрах се вкъщи и се оказа,че единият преходник ( на снимката 3-ти от ляво на дясно) е с по-малък диаметър от дупката на тенджерата. Това го забелязахме още в магазина, където бях занесъл оригиналното пластмасово кранче за сверка. Дайте някаква идея как да го уплътня!

2013-02-13 17.51.18.jpg


2013-02-13 17.51.25.jpg


Момчето в магазина предположи, че може да стане с тефлонова лента, която да навия върху резбата в самия й край- 1-2 мм, там където се среща със стените на тенджерата. Какво мислите по въпроса?
Аватар
Крисо
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 13 Дек 2012, 21:32

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот victoryvt » 14 Фев 2013, 10:40

Тъй като гледам си взел следните неща (от дясно наляво или от вън на тенджерата навътре)
1. Кран с резба 3/4"
2. Удължител 3/4"
3. Преход мъжко 3/4 на женско 1/2
4.Същото но мъжко/мъжко
5.Г-образен удължител 3/4
6. Цедка някаква

Цялата тази система е най-вероятно защото старото кранче е на 1/2, а тоя кран дето си го избрал е на 3/4
А всъщност , най-вероятно, старото пластмасово кранче е с нестандартна големина защото е пластмасово.
И е между 1/2 и 3/4
Уплътнението най-добре да стане с две шайбички - гумени, клингирлитови или каквито има. Може и с тефлонова лента или кълчища, но ще иска малко майсторлък.

Трябваше просто да си вземеш кран на 1/2 и отзад някакъв удължител, а за прецеждането - оплетка от гъвкава връзка за бойлер тъй както си е куплирана с фитинга.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот hellreiser » 14 Фев 2013, 11:03

На такова място тефлона няма да уплътни добре, използвай гумички някакви( има една гума термоустойчива от нея се правят уплътненията на кафеварките), за да уплътниш входния и изходния отвор.
hellreiser
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 29
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:34
Местоположение: Plovdiv

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот Крисо » 14 Фев 2013, 23:45

Не съм много в час с ВиК размерите. Пластмасовото кранче е нестандартен размер, а оттам и отвора на тенджерата. Металният кран, който съм взел е 1/2 и е твърде голям за този отвор. Двата прехода са такива, каквито правилно си предположил и ги взех с идеята да ги закрепя стабилно за тенджерата и да не ги пипам повече, докато другите неща да могат да се развиват и почистват при запушване. Идеята на коляното е да обира разликата между дъното на съда и канелката. В оригиналната си версия, на дъното остава 1.5-1.7 литра течност, която е под нивото на крана.

От варианта с меката връзка не съм се отказал, но първо ще направя и една проба с цедката.

Hellraser, знаеш ли къде да мога да намеря такива термоустойчиви уплътнения( а дали има такива размери)? Не ми се иска да слагам гумени, защото все пак това ще влиза в контакт с хранителен продукт. Ако навия малко тефлонова или алуминиева лента (до +130 градуса) на резбата, натикам преходника в отвора и после го залепя от външната страна, няма ли да се уплътни добре? Имам малко останало силиконово лепило за санитарен фаянс, подходящо ли е за целта?
Аватар
Крисо
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 13 Дек 2012, 21:32

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот hellreiser » 15 Фев 2013, 11:08

Такава гума се продаваше на парчета и си режеш колкото ти трябва, ама сега незнам къде може да я има. Пробвай да попиташ тук http://www.vani6.bg/inside_pages/drugi_ ... x_bg.shtml може да предложат нещо. Или другия вариант е отиваш в баумакс на винарския щанд, там продават едни пластмасови канелки италиански, които много хора ненавиждат, обаче е факт че вече около година нямам проблеми с тях. Сложил съм такава на лаутертюна и на ферментатора и си вървят с уплътненията, на размер 1/2 струваха около 7лв мисля. Стягат се на ръка отвътре с удобна гайка и уплътняват екстра. Когато аз слагах такава, случая беше точно същия, беше ми изчезнала фрезичката с точния размер и направих отвора по-голям, но стана. Удържа горещата мъст без проблем. Можеш да си я сваляш когато поискаш. И е евтина да си я сменяш когато си искаш.
hellreiser
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 29
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:34
Местоположение: Plovdiv

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот cervesa » 15 Фев 2013, 19:38

Не знам за вас колеги но аз имах много лош опит с оплетките от меки връзки.Не знам как се справят американците ,но те ги ползват много.Уплътняването наистина е най-добре със шайби.Смятам,че тая цедка дето си я приготвил ще ти създава ядове.
Аз използвам по подобен начин коляното ,като то се допира до дъното,дори не е напълно вертикално ,отгоре слагам фалшиво дъно от неръждаема мрежа-за 30 л майш след 1-1,5 л се избистря и филтрирането е песен.
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот bororo » 20 Ное 2013, 20:36

Пластмасовото кранче е с резба 3/8.Потърси арматура с този размер и ползвай оригиналните уплътнителни шайби
Такива тенджери имаше в Метро по70лв на промоция.Гледам няма в момента.Аз си купих една и с леко преустроиство я накарах да върши работа
Терморегулатора не е за тази цел.Ползвах капак от стара пералня-Рига.На него монтирах двигателче с бъркалка и два отвора за термометър и сонда.Използвах термоконтролер на Eliwell EWTR910 с РID-контрол за точно поддържане на температурата,а времето със всякакви подръчни хронометри.Направих бъркалката да работи по мой избор в два режима постоянен и на импулси.Пробвах различни методи (с кош и без кош с дупки на дъното).Без кош с бъркалка е добре.С кош и бъркалка -на ръба на загаряне.Терморегулатора на тенджерата се оказа доста ненадежден и монтирах ключ за да го шунтирам при изваряване.Защото изключва доста преди 100-те градуса
bororo
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 20
Регистриран на: 04 Дек 2012, 12:08

Re: Електрическа тенджера.

Мнениеот daniel.trifonov » 21 Ное 2013, 11:25

Крисо,
В Баумакс на щандовете за ВиК има доста размери уплътнителни шайби. Повечето са от меко PVC и са перфектни за целта. Има и от пластмаса едни сини. Със сигурност ги има и по по-добре заредените квартални железарии.
Вземи си оригиналното кранче и го пробвай дали ще се навие на някоя част с резба 3/8", за да си сигурен, че това е размера. Предполагам, че нямаш шублер, но външния диаметър на тръбата 3/8" е около 17мм и все пак е трудно да се измери по резбата, защото тя е конусна а не цилиндрична. http://en.wikipedia.org/wiki/National_pipe_thread.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна


Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта