Трайност на домашната бира

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Трайност на домашната бира

Мнениеот vsd » 18 Ное 2015, 22:41

Току що си отворих една цитра IPA, която съм я бутилирал от кег преди 13 месеца. Бирата беше измистрена с желатин преди да се напълни в кега, насилствено газирана и е пълнена в бутилки с устройството на Виктор за пълнене с противоналягане. Бирата по време на пълненето беше бистра колкото купена бира, предполагам че дрожди в нея не са останали. През цялото време, бутилките бяха в хола на пода и не съм им обръщал никакво внимание. В никакъв случай не са били на студено, а на стайна температура.
Когато отворих бутилката, очаквах да се надигне луда пяна и да прелее, но не, всичко беше наред. Сипах си в чаша и се получи два см прекрасна пяна. До тук добре. Очаквах целия аромат на хмел да е изчезнал, но и тов ане беше така. Когато помирисах, усетих приличен аромат на хмел и си припомних как миришеше бирата преди една година. Като сила, аромата си беше там, а очаквах да е изчезнал. Аромата не е едно към едно като преди година обаче. Преди се усещаше силен аромат на грейпфрут, сега аромата напомня на бор, въпреки че пак си е като на цитра, просто има повече бор.
Много ми беше интересно дали бирата ще има гаден вкус. Пробвах и веднага се усети разликата с бирата от преди една година. Преди имаше сладост в бирата, която се комбинираше с горчивината. Сега сладостта беше изчезнала абсолютно напълно, нямаше и помен от нея. Горчивината е доста силна и съответно баланса не е много добър (няма го никакъв). Важно е да кажа че в никакъв случай бирата не е развалена, просто е станала различна. Също е важно че газировката и пяната бяха перфектни, въпреки че е пълнено от кег. Във вкуса е почнало да се появява и нещо като на изветряло, това съм го забелязвал и с други бири на повече от година.

Заключение - всяка бира си има максимум, тази определено го е минала. Затвърдих си мнението, че за отлежаване са подходящи силни, високо алкохолни бири с доста специални малцове и много IBU. За светли бири с мнго хмел, е абсолютно безмислено. Даже се чудя (без никой да се обижда) защо си мислите че бирите ви стават по-хубави с времето. За масовите бири, определено не е така. Също няма как бирата да е толкова перфектна след година или година и половина, както е била малко след бутилирането. С времето вкуса се променя доста и не е задължително да е към по-добро.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Трайност на домашната бира

Мнениеот mirix » 18 Ное 2015, 23:37

vsd лично аз съм достигнал до извода че най хубавата бира е след 2-3 месеца. Вадил съм 9 месечна също прекрасна бира.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Предишна

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron