Нашите бири

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Нашите бири

Мнениеот profyton » 14 Фев 2013, 12:04

Започвам загряване на 6,4л. вода с начална температура
18:20 – 60 C – 15 мин. ( добавям 1,65 кг малц pale + 0,5 кг малц печен на фурна на 80гр. за час + 120 гр. за пол.час. Общо малц 2,15 кг. Съдът ми е около 13 литра.
18:35 – 67 С - 45 мин. ( нужни са около 5 минути да се вдигне температурата до 67 С, тук започвам да гоня Бета амилазата ). За първи път се опитах да да си направя стартер, понеже първия път при първоначалната ферментация нямаше бълбукане. В буркан от 570 мл , сложих 1 лъжица супена със захар и една лъжица мед, като преди това кипнах водата и я изчаках да изстине до 25 градуса като сложих маята 3,66 гр.
19:25 – 73 С – задържане около 20 – 30 минути ( също са нужни 4-5 минути за покачане на температурата, тук започва алфа амилазата ). Задължително йодна проба.
20:00 Прецеждане ( аз го правя в една тава със решетка отдолу, малко първобитна работа ама не сме професионалисти и там е тръпката ).
20:20 Завиране на вода 8,1 л. Този процес продължава около 30 минути при мен. Измерване с хидрометър мъста. Желателно е да е над 12 % захарност. Моята беше значително под тази граница около 9 % но така или иначе аз не гоня висока алкохолност.
21:00 Завиране на мъста и постепенно добавяне на прецеденото количество.
21:15 Добавяне на Горчивия хмел 8,67 гр. Този път сложих по малко защото първия път беше малко по горчивка бирата.
22:05 Добавяне на ароматен хмел 2,2 гр.
23:00 Започване на охлаждане. В два големи легена слагам тенджерата и я прехвърлям от леген в леген.
23: 25 Слагане на стартера. във ферментатора и наливане на изстиналата мъст и енергично разбъркване. Преди това хубаво измиване на бутилката. Както ви описах по рано в стартера сложих захар и мед без да премеря количество. На втория ден таза започна да ври тая мъст че мъста започна да излиза през въздушния клапан, затова се наложи да сложа леген под ферментатора.
Изчкване 80 часа докато приключи първичната ферментация, измерване с хидрометър мъста и бутилиране. Това забравих да направя, така че не знам какво имам бутилирано в момента. След 2-3 седмици ще кажа дали се е получил моя ale.
Ще ме извините още съм много зелен и обясненията ми са малко непрофесионални, но ако имате въпроси не се колебайте.
profyton
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2013, 13:19

Re: Нашите бири

Мнениеот victoryvt » 28 Фев 2013, 16:32

Бохемиан Пилснер - долна ферментация, след два мес. отлежаване

bohemian-pilsner.jpg


Кристално бистра, сякаш е филтрирана, а не е.
Недостатъци - слаба газировка.
Иначе влиза много добре. Пивка е доста.

Състав :
Малц светъл пилс на Болярка.
Хмел Жатец
Дрожди Saflager S23 - минали срок на годност с почти 2 г. ! Но си бачкат перфектно.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Нашите бири

Мнениеот vsd » 01 Мар 2013, 09:28

Това ми е първата бира, при която всичко се обърка при майшуването. Странното е че е станала прекрасна, доста лека, но страшно вкусна, охмелена и освежаваща, за различка от втория опит, при който всичко мина много добре, но не е вкусна.
IMAG0506.jpg

Началната захарност е почти 8%, крайната 2%. Малца е 3 кг на Болярка и 0,25 кг Карамюних. Майшувах без протеинови паузи, а направо на около 62 градуса, въпреки че непрекъснато си играеше с много температурата и в крайна сметка извлякох много малко захарност. Варих 90 минути. Хмела е:
5 гр Нъгет на 90 мин
24 Жатец на 60 мин
13 гр Жатец на 40 мин
13 гр жатец на 12 мин
Една седмица първична ферментация на около 10-12 градуса и после един месец вторична пак на такава температура и бутилиране с 70 грама захар на общо 13-те литра бира.
Бирата няма никакви странични вкусове, странното е че не е много горчива, а точно колкото трябва. Има много хубав вкус на хмел. Перфектна ще е за лятна бира, пие се много лесно и е страшно освежаваща. Ще гледам да си направя повече такава за лятото.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Нашите бири

Мнениеот victoryvt » 01 Мар 2013, 10:30

Владо, не се залъгвай по вкуса на тази слабата - тя затова влиза добре, защото няма много екстракт.
Сигурен съм че и следващата ще ти хареса не по-малко като отлежи още. Просто колкото е повече екстракта, толкова по-дълго време иска да отлежава.
С долна ферментация пък съвсем.
Ако дойдеш утре в Трявна - нагласил съм по една бутилка за желаещите Barley-wine , макар и да не е отлежало достатъчно. Много трудно се пие (21% екстракт) и иска мезе, но оставя един забележителен вкус в устата.
Те и затова летните бири са леки и сухи - да влизат като вода.
Между другото ти си направил т.н. "осмичка" бира с 8%екстракт - в Чехия я раздават на работниците в жегите безплатно, вместо вода. Много я лочат.
Аз мисля малко да преосмисля майшуването и ще си направя експерименти в няколко варианта :
1. Сингъл инфюжън по американски тертип - само на една температура 66гр. примерно.
2. Германско озахаряване - 62гр. 30 мин. , 72гр. -30мин. , 78 -10 мин. /със и без протеинова пауза/
3. моя любим начин - 38гр. 15мин., 52гр. - 20мин., 67гр. 45мин., 72 -само за проверка и 78 и промиване.
После ферментация при еднакви условия и тест.
Материалът ще е еднакъв - много светъл малц БГ, малко мюнхенски и малко карамюних.
Хмела - Халертау на два пъти - 90 мин. и 15 мин.

Разликата между озахаряване на една темп. на 66 и германския тип е в действието на двете амилази.
на 66гр. действат двете едновременно като алфата е подтисната от ниската температура. Но все пак действа и предоставя декстрини за бетата, която да ги донакъса. Така имаме по-голяма ефективност и в резултат - съотношението алкохол/тяло се регулира в рамките на няколко градуса.
При германския тип озахаряване - на 62 бачка предимно само бета амилазата и преработва само амилозата, амилопектинът остава почти цял. На 72гр. бачка вече само алфа амилазата, защото бетата е унищожена, тогава се преработва амилопектинът в неферментируеми декстрини. Така се гарантира тяло на бирата. Но няма възможност за мърдане - винаги един и същ резултат. Което е по-добре за системи с нестабилно поддържане на температурата.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Нашите бири

Мнениеот vsd » 01 Мар 2013, 12:21

Оо, да със сигурност. Въпроса е че мислех че тази ще е гадна, пък стана хубава. Ще опитам да репликирам 30-тина литра от нея. Ще пробвам с по-малко мац да докарам 8% и ще майшувам при една температура от 66 градуса както си написал и ще видим какво ще стане. Като се прави такава слаба бира, има ли смисъл да се слага малко карамюних. В тази не се усеща изобщо че има.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Нашите бири

Мнениеот victoryvt » 01 Мар 2013, 12:27

Ами аз от чист светъл малц съм пробвал различни видове и сега искам малко да позасиля цвета и вкуса, не за друго.
Но за лятото определено светла ще се прави и/или вайцен.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Нашите бири

Мнениеот cervesa » 01 Мар 2013, 19:08

Колеги ,за мен бира под 12 %, си е чисто печалбарство и безсмислено упражнение.
Смисълът на домашното пивоварство е да си произведеш пиво с по-добро качество от масовото производство, а при 8%........
При съвременните малцове не е нужно да се правят 3 или повече температурни паузи.
Отлични резултати се получават със сингъл инфужън на 64-65 градуса.С малца на Вайерман-никакъв проблем.
За българските-или хубаво или нищо......

Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Нашите бири

Мнениеот vsd » 01 Мар 2013, 23:08

Странното е че въпреки ниския екстракт, бирата е станала доста по-хубава от Каменица, Загорка, Шуменско, Туборг, Стела и т.н. Малко е по-тънка от тях, много малко, но е много по-вкусна. Бритос например се усеща доста по воден от моята. Сметнете какви боклуци ни продават и колко малц изобщо има в тях.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Нашите бири

Мнениеот cervesa » 17 Мар 2013, 13:00

Xstout 27012013.jpg


Extra stout от 27.01.2013 г
За 100л:
Pilsener malt-16,0 kg
Caramunich 1,0 kg
Carafa 3- 1,0 kg

63С-60 мин.
72С-10 мин.
78С- mash out
Хмел: Nugget-100 g/60 min,Perle-50 g/60 min,CFJ-8(Cascade)30g/10 min, Dry hoping-CFJ-8 (Cascade) -60 g/14 day
OG 1,057 (13,97 P)
FG 1,016 (4,08 P)
ABV 5,5%
Карбонизация с 300 г-декстроза (глюкоза на прах-царевична захар)
Отлежаване в кегове,PET и стъклени бутилки.Бутилките свършиха скоропостижно,вчера отворих последния кег (след 46 дни отлежаване)
Супер аромат,типична горчивина за английски ейл,плътна пяна със ситни мехурчета.Гинесът който продават в Метро е далееече от този реазултат:)Опитайте и вие!
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Нашите бири

Мнениеот cervesa » 19 Май 2013, 15:54

[attachment=0]Weizen 02.05.2013.jpg

Hefeweizen
Целта беше Erdinger Clone
13*Р/5,4%ABV
Пилзен малц
Пщеничен малц
Виенски малц
Дрожди Fermentis WB-06
Отлично тяло.Силни аромати на дъвка,цитруси,банан и карамфил.Типични за немските пшенични бири.
Отзивите са само суперлативни.
Прекрасно питие за горещите дни.
Една каса(бутилирана след карбонизиране) замина за среща на Ротари клубове от България ,Турция и Гърция.
Само суперлативи от опиталите я.
Наздраве!
Прикачени файлове
Weizen 02.05.2013.jpg
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron