Прокуратурата преследва любителите пивовари

Всичко свързано със законовата страна на домашното пивоварство, както и домашното винопроизводство.

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот gerdjikov » 05 Юли 2022, 14:40

Все пак, секцията е "Закон и право", затова и аз лично се интересуван, как закона и правото на Република България се отнасят към домашното пивоварене. Ако има юристи във форума, моля да споделят опит!
gerdjikov
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Авг 2018, 10:57

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 12 Юли 2022, 09:47

Здравейте,
И тази година пак по същото време Агенция Митници цъфна в къщи със съдебно разпореждане за обиск и изземване.
Този път обаче жестоко се издъниха, защото вместо бира ми конфискуваха специално направено пенливо вино с аромат на хмел :)
Надявам се, че ще има последствия (уволнения) за натегачите от АМ, които без никакво колебание решиха да си приберат 37 бутилки "кафеникава течност с аромат на бира".
След една седмица се усетиха и ме поканиха в склада на Митници-Шумен да вземели проби за анализ, но аз отказах с мотива, че вече акцията им е компрометирана (пробите трябва да се вземат на мястото на откриване на акц. стока), защото за една седмица съдържанието на бутилките вече може да е подменено от тях дори и със 100% алкохол само за да оправдаят некадърността си.
Между другото вече съм пратил писмо-молба и мотиви до всички институции с правото да сезират Конституционния съд с искане за отмяна на първите две думички "държи" и "предлага" от чл.126, ал.1 на ЗАДС.
Изпратил съм и искане за предоставяне на обществена информация по ЗДОИ до Директора на АМ.
Ако се интересувате може да погледнете двата документа тук:
https://drive.google.com/file/d/16lgZY5 ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Vv3YSr ... sp=sharing
А ето ги и "героите" на Агенция Митници:
https://drive.google.com/file/d/11dEvLO ... sp=sharing
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот gerdjikov » 12 Юли 2022, 11:08

Да, това все пак е някаква победа, но в крайна сметка проблема е в закона, а законите (понякога) трябва да се спазват.
Аз по-скоро се интересувам от някаква официална позиция на асоциацията и действия в тази посока, защото това е пътя към промяната.
Чисто теоретично ми е интересно, как може да се установи на място, дали течността е бира или пенливо вино с мирис на хмел (имам в предвид друг, а не "органо-лептичен" метод).
gerdjikov
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Авг 2018, 10:57

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 12 Юли 2022, 11:27

Това е и един от въпросите ми към АМ зададен по ЗДОИ. Когато след 14 дена ми отговорят (ако въобще отговорят) ще ви информирам. Специалистите по виното са енолози, а митничарите пък станаха големи разбирачи що е бира :) Да ги видим как ще оправят кашата, която забъркаха!
По отношение законноста при производство в домашни условия за собствена консумация (бирата е ХРАНА по закона за храните), то не случайно в писмото ми до "големите" съм цитирал преамбюла на един РЕГЛАМЕНТ на ЕС, касаещ контрола на храните, където е написано, че „Правилата на Общността не следва да се прилагат нито към първичното производство за лична домашна употреба, нито към домашното приготвяне, боравене с или съхранение на храни за лична консумация в домашни условия. Още повече, те следва да се прилагат само за предприятия, чиято концепция включва известна продължителност на дейностите и известна степен на организираност.“
Това, считам че е достатъчно за съда за да обяви, че нормите в ЗАДС не се отнасят за нас, а само за търговски субекти!
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 18 Юли 2022, 14:16

Днес получих писмо от Председателя на ВКС. Оказа се че има и дори вече е гледано на 07.07.2022 тълкувателно дело (ТД №2/2022 от 5.05.2022) касаещо субектите засегнати по чл.126 от ЗАДС.
Надявам се, че скоро ще се произнесат и то в наша полза - т.е. чл.126 от ЗАДС да се отнася само до регистрираните субекти по ЗАДС, а не целокупният български народ.
Прикачено към поста е писмото от ВКС.
Прикачени файлове
ВКС–писмо.jpg
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот wpw » 29 Яну 2024, 15:44

Последната алинея! Всичко е точно!

Чл. 31. (1) (Предишен текст на чл. 31 - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Акцизната ставка за алкохола и алкохолните напитки е, както следва:
1. (доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) за бира - 1,50 лв. за 1 хектолитър за градус Плато с изключение на случаите по т. 7;
2. за вино - 0 лв. за 1 хектолитър;
3. за други ферментирали напитки - 0 лв. за 1 хектолитър завършен продукт;
4. за междинни продукти - 90 лв. за 1 хектолитър завършен продукт;
5. за етилов алкохол - 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол;
6. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за етилов алкохол (ракия), произведен в специализиран малък обект за дестилиране - 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол;
7. (нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) за бира, произведена от независими малки пивоварни - 0,75 лв. за 1 хектолитър на градус Плато.
(2) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Акцизната ставка по ал. 1, т. 7 се прилага и за бира, произведена от независими малки пивоварни, регистрирани на територията на друга държава - членка на Европейския съюз, при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.
(3) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2023 г., в сила от 23.12.2023 г.) Освобождава се от облагане с акциз бира, произведена от физически лица за лично потребление или употреба в рамките на семейството или домакинството, при условие че не се извършва продажба.
wpw
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Май 2019, 08:25

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот st_jivko » 29 Яну 2024, 16:20

БРАВО!
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Предишна

Назад към Закони и право

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта